Водачът на фламандските консерватори Барт Де Вевер встъпи в длъжност като новият премиер на Белгия, предаде Франс прес, цитирана от БТА. 54-годишният политик, който през последните години спря да подкрепя исканията за независимост на Фландрия, положи клетва пред белгийския крал Филип заедно с 14-те министри от правителството си. Това стана на церемония в кралския дворец в Брюксел. Очаква се оттам той директно да се отправи към срещата на държавните и правителствени ръководители от ЕС.
[ 🇧🇪 BELGIQUE ]
— (Little) Think Tank (@L_ThinkTank) February 3, 2025
🔸Bart De Wever a prêté serment devant le roi Philippe et devient officiellement le nouveau Premier ministre.
Une première pour un nationaliste flamand. pic.twitter.com/Ztl6qwadOu
Срещата ще се състои само на няколко пресечки от двореца, дебютирайки само броени мигове след встъпването си в длъжност и на международната и европейската сцена. В рамките на важното заседание се очаква да бъдат обсъдени стратегически за Съюза въпроси като отбраната и трансатлантическите отношения.
ОЩЕ: Белгия може да има ново правителство в края на месеца
До заемането от Де Вевер на премиерския пост, бивш кмет на Антверпен, се стигна след сключено в петък споразумение, станало факт след сложни коалиционни преговори, продължили седем месеца. Встъпването в длъжност на този националист от нидерландскоезична Фландрия и правителството му означава, че Белгия прави завой надясно.
Как се стигна дотук?
Преговарящите неколкократно досега прекъсваха преговорите и в медиите започна обсъждане на възможността за свикване на нови избори. Данни от проучване на общественото мнение в последните месеци показаха, че повечето белгийци биха предпочели да гласуват отново, вместо да чакат политиците да постигнат споразумение според последното разпределение на силите в парламента. През юни белгийската крайна десница остана втора на изборите за федерални депутати, но е изключена от преговорите. Законодателството на Белгия не ограничава срока за постигане на договореност за управление след произвеждането на избори и това бе сред причините през 2010-2011 г. страната да бъде вписана в рекордите на Гинес заради преговори за съставяне на правителство, продължили над 541 дни.