Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Барние скастри Лондон за тона при търговските преговори

20 май 2020, 19:55 часа • 2548 прочитания

Главният преговарящ на Европейския съюз Мишел Барние се оплака, че решението на неговия британски партньор да публикува агресивно писмо, призоваващо Брюксел да даде основание, може да попречи на търговските преговори след Brexit.

С необичайно безцеремонен тон преговарящият от Обединеното кралство Дейвид Фрост във вторник обвини ЕС, че предлага "търговско споразумение с ниско качество", за което той заяви, че не е достойно за близък и суверенен партньор като Великобритания.

"Не бих искал тонът, който сте възприели, да повлияе на взаимното доверие и конструктивно отношение, което е от съществено значение между нас", казва Мишел Барние в писмо до Фрост.

Барние заяви, че „не смята, че размяната на писма по отношение на съдържанието на преговорите е непременно най-добрият начин за придвижване напред“.

Недоброжелателната комуникация дойде само дни след като трети кръг от видеоразговори приключи без напредък, като всяка страна обвиняваше другата, че се окопава в позициите си.

В писмото си на три страници Барние прегледа отдавна известната позиция на ЕС в преговорите и отхвърли аргумента, че Брюксел отказва на Великобритания видовете ползи, които дава на други страни в търговските споразумения.

Бившият френски министър настоя, че екипите му вярно спазват условията на политическа декларация, подписана с Лондон, която очертава пътна карта за бъдещи връзки.

„Това е единственият прецедент, който ЕС следва“, написа Барние, като нарече всяко ново споразумение „уникално“ и „съобразено с партньора и ерата, с които е свързано“.

Фрост твърди, че евентуалното споразумение за свободна търговия би могло да следи отблизо модела на сделките, какъвто ЕС има с Канада, и постави под въпрос защо Брюксел се стреми към по-голям надзор върху търговията с Великобритания.

Но Барние категорично защити стремежа на Европа към "равнопоставеност" - гаранция, че Великобритания ще спазва стандартите на ЕС в областта на околната среда, здравеопазването, държавните помощи и други норми.

Това се превърна в един от най-спорните аспекти на разговорите - заедно с желанието на Европа да запази настоящите си права за риболов на кораби на ЕС във водите на Великобритания.

Четвърти кръг преговори е определен за 1 юни, само седмици преди крайния срок за удължаване на преговорите - удължаване, което премиерът Борис Джонсън категорично отхвърли.

Вижте още:

Какво ще се случи след Brexit и какво означава той за Великобритания?

Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес