Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Атентатът на мача Германия - Холандия е трябвало да стане с линейка

19 ноември 2015, 07:30 часа • 9567 прочитания

По време на отменения мач между футболните отбори на Германия и Холандия, който трябваше да се проведе в Хановер, терористи са планирали да активират няколко взривни устройства. Това съобщи електронното издание на вестник "Билд", предаде БГНЕС

Изданието се позовава на секретен документ, който е подготвило контраразузнаването за външния министър на Германия Томас де Мезиер на основата на данни, получени от една от чуждите специални служби. "Група от няколко души са планирали да извършат нападение по време на футболния мач между Германия и Холандия. Атаката е трябвало да бъде осъществена чрез няколко взривни устройства в стадиона. Освен това една от бомбите е трябвало да бъде взривена някъде в град Хановер", се казва в документа.

"Взривовете е трябвало да пристигнат на стадиона в линейка. Водачът на групата е трябвало да присъства, като задачата му била да заснеме на видео атентата", се посочва в информацията на контраразузнаването. В нея се казва, че след полунощ е трябвало да има още една атака на централната жп гара в града. По официални данни до момента не е открито никакво взривно устройство. За момента няма проведени и арести във връзка с плановете, за които се говори в доклада. Де Мезиер каза в ефира на тв канала ЦДФ, че правоохранителните органи на Германия засега не знаят дали получената информация отговаря на действителността.

Междувременно стана ясно, че Интерпол е идентифицирал само 5 800 чужди ислямистки бойци сред 25 000, за които се смята, че са се присъединили към джихадистки групировки в зони на конфликти като Сирия и Ирак. Това каза лично ръководителят на международната полицейска организация Юрген Щок.

"Организацията има досиета за около 5 800 заподозрени чужди терористи от около 50 държави", каза Щок. "Според някои оценки броят на чуждестранните терористи е повече от 25 000. Това означава значителна празнина между броят на онези екстремистки бойци, които сме идентифицирали и тези, за които се смята, че са стигнали до зоните на конфликти. Щок отбеляза, че е необходим още по-голям обмен на информация между страните.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес