Няма логично обяснение, защо след като Албания е покрила всички критерии и има единодушие в Съвета за това, тя да не започне преговори за членство в Европейския съюз. Това би било един много положителен знак за целите Западни Балкани. Това заяви пред БГНЕС евродепутатът от ЕНП Андрей Ковачев, който е един от най-добрите познавачи на региона.
Европейската комисия представи на 19 октомври годишните доклади за напредъка на шестте страни от Западните Балкани. В тях тя прави анализ на напредъка на тези държави през последната година. Тук е важно да се подчертае, че решението дали една или друга страна може да започне преговори се взима не от Комисията, а от Съвета с пълно единодушие. В момента такова единодушие има само за Албания. Андрей Ковачев е поставил въпроса, защо Тирана не започне веднага преговори, с което ще се изпрати един положителен сигнал към региона.
„Така и не получих логично обяснение, защо ако в Съвета има единодушие за Албания, междуправителствената конференция с нея да не започне веднага“, каза той.
От отговорите на еврокомисаря по разширяването Оливер Вархели стана ясно, че добросъседските отношения са част от условията за стартирането на преговори с ЕС. Той твърдеше също така, че РС Македония и Албания са изпълнили всички критерии.
На моя втори въпрос дали добросъседството е критерий, неговият отговор беше да. Но РСМ както знаете не е покрила все още този критерий и не е отбелязала достатъчно голям напредък при реализирането на Договора за приятелство и добросъседство, сключен през 2017 г., припомни Ковачев.
В същото време Вархели е заявил на Ковачев, че няма желание на част от страните в Съвета Албания и РС Македония да бъдат разделени по пътя им за ЕС.
„Тук искам да направя веднага уточнението – желая РС Македония да напредне най-бързо към ЕС. Това винаги е било наше желание РСМ да стане част от ЕС, но както заявих на заседанието – без наследството на Тито и на комунистическата диктатура. Това наследство няма място в ЕС. То е свързано с много омраза, с много дискриминация, обиди, репресии. Те нямат място в ЕС. Както обясних на колегите не става дума за някакъв банален исторически диспут или за двустранен въпрос, става въпрос за основни човешки права“, подчерта Андрей Ковачев.
Той още веднъж подчерта, че е поддръжник и помощник на всички страни от Западните Балкани за присъединяване.
„Това не е тайно, а явно. Винаги съм го заявявал и винаги съм работил за европейската интеграция на всички страни от Западните Балкани. Тази интеграция включва преодоляването на разделението от миналото. С думите си Оливер Вархели само потвърди нашата координация в полза на всички държави от Западните Балкани, и особено в полза на РС Македония, която трябва да извърви своя път към европейска интеграция възможно най-бързо“, каза още Ковачев.