Вероятно още няколко години ще се повтаря ситуацията, в която местата в университетите са повече, отколкото кандидатите за тях. Основните причини за това са известни на всички – демографският срив, от една страна, и големият брой обявени от ВУЗ-овете свободни места.
Това каза председателят на Съвета на ректорите проф. Любен Тотев, предаде БНР.
"Към първи август, информацията още не е окончателна и не е официална, от 49 500 свободни места, заявени във ВУЗ, са заети около 42 000. Има още един малък резерв – от тези, които сега са завършили своята матура, да дойдат към висшите учебни заведения. Но тогава за местата няма да говорим за някакво особено качество, което на мен не ми се иска да бъде така. Официалната информация ще бъде към края на октомври", заяви той.
Във висшите учебни заведения има големи резерви от гледна точка на автономията им, коментира Тотев, според когото трябва да има известно преструктуриране, така че дисбалансът да се регулира. Досега не е имало съкръщаване на специалности, но вече е наложително, коментира той. Ученият очаква рейтинговата система за университети да даде насока в реформите и припомни, че предстоят промени в начина на финансиране на университетите.
"Ако сега даваме 40% за качество и 60% за брой студенти, то към 2020 г. трябва да стане обратното – 60% за качество и 40% от субсидията – за брой студенти", заяви той.