Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Увеличават учителските заплати на 1300 лв. до 2021 г.

19 март 2018, 17:10 часа • 15936 прочитания

Учителските заплати се очаква да достигнат 1300 лв. до 2021 г. Това каза пред журналисти в Пловдив министърът на образованието и науката Красимир Вълчев.

По думите му се работи активно по поетия ангажимент за двойно увеличаване на учителските заплати до 2021 година. „Миналата година минималната заплата за длъжността учител и младши учител беше 660 лв. Има по-високи заплати за старши и главен учител. През 2017 година средната брутна заплата в страната беше около 930 лв., а основната – над 800 лв. Към момента средната брутна работна заплата в системата на образованието е 1080. Важно е тази заплата да надвишава средната за страната. Ние за първи път имаме учителска заплата, която да надвишава средната за страната, като целта е да мотивираме повече млади хора да се включат в учителска професия. Ние сме поели ангажимент да направим следващо увеличение“, каза министър Вълчев.

По думите му по-високите заплати в сектора следва да увеличат интереса на повече млади хора към педагогическата професия, а преди това и към педагогическо образование. „Целта е да завършват гимназия с по високи образователни резултати, за да може в бъдеще да имаме по-добри и мотивирани учители“, каза Красимир Вълчев.

„Двойното увеличение на учителските заплати е силен политически и бюджетен ангажимент“, коментира той. Красимир Вълчев заяви, че от гледна точка на бюджета, се предполага едно значително увеличение на бюджетните разходи в сектора.

„Много е важно ние като държава и като общество да сме направили този политически и бюджетен избор да увеличим заплатите, но и да ги поддържаме над средните за страната. Учителската професия не само в България, а и във всички страни и модерни общества, с времето е станала относително по-непривлекателна“, коментира министър Вълчев. Той посочи, че младите хора търсят развитие в професии, в които могат да се реализират по-бързо, да имат по-високи доходи в по-кратък период от време.

„Това, което отличава учителската професия, е стабилността и предвидимостта на работата. Един млад човек, който прави избор да бъде учител, често този избор касае професионалната му реализация за цял живот. Все по-трудно е да мотивираме повече млади хора да бъдат учители и затова е важно нивото на възнаграждение. Разбира, то не е единствено и достатъчно. Ние трябва да имаме политики за квалификация на педагогическите специалисти, политики за подобряването на работата в училищата, за кариерно развитие, за подбор. Важно е също така не просто да обезпечим системата като цяло с педагогически специалисти, но и във всички училища и детски градини да има достатъчно учители, дори и в най-малките и най-отдалечените места. Затова променихме моделът на разпределение, като стъпваме на тази политика, че водещият разход е разходът за учители, съответно и финансирането на системата трябва да бъде настроено към това предизвикателство“, коментира министърът на образованието, цитиран от Фокус.

„След 10-15 години ще имаме най-голям недостиг на учители в България“, посочи също Красимир Вълчев. По думите му недостигът на учители е тема, към която Министерството на образованието е заострило вниманието и спрямо която то е предприело действия.

„Все още имаме резерв на пазара на труда – учители, които не са в системата и могат да се включат, учители, които са навършили пенсионна възраст, но остават. Това обаче може да бъде само за няколко години. Ние не може да очакваме, че учителите в пенсионна възраст могат да преподават много години след навършване на тази възраст. Предизвикателството пред всички образователни системи е да увеличат склонността на младите хора за включване най-напред в педагогическото образование. Стимули за това са допълнителните стипендии, допълнителния прием и т.н. Педагогическите направления са приоритетни, предлагат се допълнителни квалификации, търсят се алтернативни пътеки. В системата могат да се включват като учители и хора, които нямат педагогическа правоспособност, но имат задължението да я придобият до една година“, коментира министърът на образованието Красимир Вълчев.

Той посочи още, че през следващите години и десетилетия педагогическата професия ще бъде много и в по-голяма степен отворена към специалисти от другите системи.

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес