74 000 нови места отварят тази есен висшите учебни заведения, бакалавърските, за които се провежда кандидат- студентската кампания са 48 000. Те са с 6% по-малко от предишни години, а приоритетните специалности си остават инженерно-техническите, аграрните, педагогическите и хуманитарните.
Това стана ясно от брифинг на министъра на образованието Красимир Вълчев, който взе участие днес в редовното заседание на Съвета на ректорите на висшите учебни заведения, провел се в Аграрния университет в Пловдив.
37 са в момента ВУЗ-овете в страната, а броят на зрелостниците е 53 000. Демографската криза започна да се усеща от няколко години все по-осезаемо. Един от проблемите на средното образование е пряко свързан с висшето, става дума за учителското съсловие, което след пет до 15 години съвсем ще оредее поради възрастов признак. Министър Вълчев каза, че от четири години се наблюдава засилен интерес към педагогическите дисциплини за сметка на икономическите, спря се и на излизането на търсените специалности извън профилираните висши учебни заведения, което сее съмнения в качеството на обучение. Той потвърди 15% -тото увеличение на заплатите на учителите от 1 септември тази година, каза още че от 2018 до 2010 година фондът за заплати в средното образование ще расте с по 330 млн. лв. на година, предаде БГНЕС.
Проф. Любен Тотев, ректор на Висшия минно-геоложки институт и председател на Съвета на ректорите се спря на два неприятни инцидента напоследък- ареста за рекет на студенти на двама професори от Университета за хранителни технологии в Пловдив и съвсем пресния случай с вписването на оценки на студенти, неявили се на изпит, в УНСС. Той каза, че подобно поведение на академични кадри, което петни репутацията на университетите, е недопустимо и още на първото следващо заседание на Съвета на ректорите в края на септември тази тема ще се дискутира и ще се набележат мерки.