Повишаване на изискванията за заемане на длъжността директор в системата на предучилищното и училищното образование, въвеждане на мандатност на директорите, както и обективност и прозрачност в избора им. Това са част от предложенията на ПП Глас Народен за промяна в Проектозакона за предучилищното и училищното образование.
В писмо, внесено до Министерството на образованието и Комисията по образованието към НС, "Глас Народен" посочва, че предложеното в момента въвеждане на нови структури като Национален инспекторат по образованието (НИО) и Центровете за подкрепа на личностното развитие (ЦПЛР) допълнително ще раздробят и бюрократизират българското образование.
“Новият НИО на теория изглежда независим, но правилата за назначаване на представляващия го на практика не само го поставят в зависимост от министъра на образованието, но и му дават инструменти и механизми за контрол над цялата система”, се казва в писмото.
От партия "Глас Народен' намират новопредложените ЦПЛР за излишна структура, тъй като повечето от дейностите им са не само описани в досега действащия закон, но и поставят под съмнение въпроса за необходимостта от изнасяне на дейности към външни структури, респективно тяхното финансиране.