Мярката за включване на 4-годишните в предучилищното образование не трябва да бъде задължителна, заяви от парламентарната трибуна депутатът от БСП Евдокия Асенова.
Изказването й дойде в хода на дебата по Закона за училищното и предучилищното образование.
"В проекта на закон за изменение и допълнение на Закона за предучилищното и училищното образование ни се предлагат три ключови промени, една от които е включването на 4-годишните деца в задължително предучилищно образование.
По принцип предлаганата политика е важна за ранното детско развитие и доброто й прилагане би могло да разреши въпроси, които са свързани с ранното отпадане от училище, с обхвата на предучилищното образование, да бъде подкрепа за работещите родители и връщането им на пазара на труда, както и овладяване на българския език за деца, за които той не е майчин", заяви Асенова, цитирана от Фокус.
Според нея въпросът е дали нашата система е готова да отговори на това предизвикателство. "Имаме ли достатъчно подготвени учители и адаптирани учебни програми? Имаме ли гаранции за всички заинтересовани участници в процеса деца, родители и учители, че предлаганата мярка може да бъде приложена навсякъде.
Разбира се, не на последно място каква е оценката на въздействието на вече въведената задължителна мярка за предучилищно образование на 5-годишните деца", допълни още депутатът от БСП.
Според нея трябва да бъдат положени усилия таксите за детските градини да бъдат премахнати.