Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Проблем номер едно за връщането на гимназистите – липса на тестове, според образователния министър

19 ноември 2021, 09:00 часа • 3375 прочитания

Поръчани са 3 000 000 тестове, в склада в Лозен са дошли до момента 851 000. Проблемът очевидно е в това, специално от гледна точка на прогимназията и гимназиите. Всичко зависи кога ще бъдат докарани в склада в Лозен. Оттам разпределяме за 24 часа и родителите ще знаят в рамките на 2 дни. Това каза служебният министър на образование акад. Николай Денков в рубриката "Властта говори".

Пари има, каза Денков специално за малките ученици, но отново повтори, че проблемът е доставките на тестове. Именно заради липсата на точно този вид тестове – с плюене, вече има обсъждане по-големите деца да ползват други тестове – с бъркане в носа. "За съжаление в България родителите се настроиха много селективно към този тип тестове", обясни той. И добави, че след настроенията срещу различни видове тестове става много по-трудно да се връщат децата в училище, тъй като няма достатъчно на брой тестове, когато ограничаваш видовете.

Няма връзка между честотата на тестването и заразените. Въпросът е колко време в един организъм се натрупва вирус, за да стане човекът заразен. За Делта варианта е около 3 дни, заяви министърът. "Ако няма тестване и ги върнем в училище, ще повторим това, което се случи след 15-ти септември", добави той, с обяснение, че като се хващат рано случаи на зараза, то тя се ограничава. Тестовете хващат вируса приблизително тогава, когато един заразен почва да заразява, по думите на акад. Денков. Той посочи, че седмично в България има около 1000 деца, които се заразяват с COVID-19.

Изрично Денков подчерта, че при положителен тест в училище, личният лекар на детето има основание да издаде направление за тест в сертифицирана лаборатория т.е. или антигенен, или PCR. Вече ако и вторият тест е положителен, цялата паралелка т.е. всички контактни се карантинират.

Относно ваксинираните, акад. Денков се съгласи, че и те могат да разпространят вирус, но дори да го направят, това е за много по-малко време, отколкото при неваксинираните. "Това е пресметнат риск" – така той описа решението да не се тестват ваксинирани младежи, връщащи се в училище.

Няма една мярка, която да се прилага и да забравим за COVID-19. Действа комбинация от мерки и тя се търси от здравните власти навсякъде, посочи акад. Денков.

Тежестта я понасят всички, заради високата заболяемост от коронавирус в страната. Имаше заболеваемост от над 1300 на 100 000 души в някои региони на страната. Радикалното решение за връщане на децата в клас ще е при заболеваемост от под 250 на 100 000 души. Дотогава начинът да има присъствено обучение е тестването, обобщи акад. Денков. И каза, че дали завинаги ще изчезне тестването в училище зависи от поведението и на заразата. "Трябва да се борим не само сега да върнем децата обратно, а също да се подготвим за следващата вода", заяви той и поздрави учителите, които продължават да се ваксинират срещу коронавирус. Никога не съм подкрепял задължителната ваксинация, но съм убеден, че трябва да се случи доброволната ваксинация, за да продължим напред, каза проф. Денков.

Що се отнася до идеята училищата да плащат тестовете от бюджета си, акад. Денков заяви, че идеята не е добра, но е изтекла твърде рано публично, преди изобщо да бъде добре обсъдена.

Не могат да обръщат достатъчно внимание и на едните, и на другите – при над 50% присъствено обучение в паралелка, децата ще имат качествено обучение. Иначе – ще е сравнително качествено в електронна среда. Доколкото може за децата вкъщи се осигурява обучение в електронна среда, но фокусът е върху връщането в училище, заяви акад. Денков.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес