Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Предложение: Без такси за обучение на студенти и докторанти

29 януари 2024, 13:02 часа • 2688 прочитания

Да отпаднат таксите за обучение на студенти и докторанти в държавните висши училища, приети в местата, които държавата субсидира, предлагат от правителството. За целта ще бъдат инициирани промени в Закона за висшето образование, които ще бъдат качени днес за обществено обсъждане на strategy.bg.

Целта е да се улесни достъпа до висше образование на всички, независимо от техния социален статус и финансови възможности.

ОЩЕ: Кабинетът определи още специалности по професии като защитени

Безплатно образование

От правителството напомнят, че със законодателните промени от началото на 2022 г. в подкрепа на родителите и достъпа до ранно детско развитие детските градини станаха безплатни. Училищното образование в държавните и общинските училища винаги е било безплатно за учениците, а от следващата учебната 2024/2025 г. учебниците и познавателните книжки за всички деца и ученици от І до ХІІ клас ще бъдат безплатни.

Безплатно висше образование

Мярката ще подпомогне и борбата на правителството с демографската криза. "В момента има значителна разлика между таксите за отделни специалности и в различните висши училища, което възпрепятства равномерното разпределение на студентите на териториален принцип и е причина за недостига на специалисти по някои специалности за сметка на излишъка в други", казват от МС.

ОЩЕ: Рейтингът на университетите 2023: Информатиката в СУ носи най-висок доход на завършилите я

"Благодарение на знанията и уменията, които младежите ще придобият, ще допринесат и за икономическото развитие на региона, от който са. Редица европейски държави предлагат възможност за безплатно висше образование, с което привличат част от българските гимназисти. Премахване на таксите за обучение в държавните висши училища би направило същите по-привлекателни за тези кандидат-студенти, които се колебаят дали да продължат своето образование и житейски път в чужбина, или в България. С отпадането изцяло на таксите за докторанти повече млади хора биха избрали да се развиват в сферата на науката и да градят академична кариера", мотивират се от кабинета.

Кога може да стане това?

Мярката ще влезе в сила още през тази академична година. В преходните и заключителните разпоредби в законопроекта е заложено заплащаната годишна такса от студентите и докторантите да бъде наполовина от вече утвърдения размер за 2023/2024 г. За целта в едномесечен срок от влизането в сила на промените в Закона за висшето образование от Министерския съвет ще бъдат отпуснати допълнителни средства по бюджетите на държавните висши училища и научните организации, които имат право да провеждат обучение в образователната и научна степен „доктор“, за компенсирането им за намалените приходи от такси. В двумесечен срок от обнародването на промените висшите училища и научни организации трябва да възстановят разликите на тези студенти и докторанти, които са заплатили годишни такси в размер по-голям от половината от вече утвърдения размер за 2023/2024 г.

С промените средствата, които държавните висшите училища досега получаваха като такса от един студент, приет за обучение в местата, които държавата субсидира, ще бъдат включени в рамките на средствата за издръжка, които държавата и досега заплаща. Тези средства ще бъдат увеличени, за да компенсират отпадането таксите.

ОЩЕ: МОН и синдикатите се разбраха за увеличение на заплатите в университетите

Предложените промени предвиждат още Академичните съвети на държавните висши училища да продължат да определят размерите на таксите за кандидатстване, но вече няма да се налага да бъдат приемани с решение на Министерския съвет.

Таксите за платено обучение на студенти и докторанти в държавните висши училища и таксите в частните висши училища остават.

Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес