Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Предимства и ползи на електронни мисловни карти в учебния процес

17 ноември 2020, 10:10 часа • 13454 прочитания

Мисловните карти са много известен и ефективен метод за учене и запомняне. Те представляват диаграми, които визуализират информация, свързана чрез ключови думи, и могат да се използват от хора на всякаква възраст. Използването на този метод отключва повишаването капацитета на мозъка, както и подпомага способностите за планиране, организиране и запаметяване.

Методът на работа чрез създаването на мисловни карти може да се интерпретира по различен начин - в условия на електронна среда, както и в класна стая при работа с традиционните хартиени пособия.

Днес ще ви представим предимствата на електронните мисловни карти като инструмент за визуализиране на учебния процес. Този метод е един от най-силните интерактивни визуални методи. Може да бъде срещнат още като “карта на ума” или “мозъчни карти”.

Мисловните карти имат редица ползи, като само част от тях са, че визуализират и структурират учебния материал, внасят яснота и последователност, улесняват възприемането и запомнянето на представяното съдържание, създават условия за логично възприемане на материала, както и насочват вниманието на аудиторията.

Електронни мисловни карти могат да бъдат създадени чрез използването на много и различни софтуери. Те са изключително ефективни, защото посредством тях учебното съдържание се структурира в изключително логичен порядък. Софтуерът предлага опции, чрез които бързо и лесно да структурирате по най-подходящ начин информацията, която представяте, а тази схематична визуализация помага за по-лесното усвояване.

При организирането на мисловна карта може да оцветявате темите и подтемите в различни цветове според вашите нужди. Съветваме ви да не използвате повече от 5-6 цвята, защото много и различни цветове биха разсейвали учениците.

Полезна и ценна е опцията за вграждане на файлове или линкове към онлайн ресурси в мисловната карта. Платформата IZZI е много удобна в това отношение, защото дава възможността да вградите линк както към определен урок, така и към конкретна задача, която ви е необходима.

Други удобства на електронните мисловни карти са възможностите за създаване на напомняния, поставянето на дата и час, вмъкването на изображения, както и създаването на бележки, в които бихте могли да записвате всичко, което ви е необходимо. Не на последно място е практичната възможност да запаметите мисловната карта в различни видове формати - в текстови файл, презентация и други варианти.

Създаването на електронни мисловни карти е много увлекателно и дори провокира учителя да внася идеи за визуално представяне на учебното съдържание по оригинален начин.

Целия уебинар можете да изгледате тук:

 

* Материалът е базиран на уебинар “Електронни мисловни карти - инструмент за визуализиране на учебния процес” с лектор Елена Томова.

 

Уебинарът е организиран от издателство Клет България в рамките на инициативата “Подкрепа на учителя при работа от вкъщи”.

 

Илиана Симеонова
Илиана Симеонова Отговорен редактор
Новините днес