Омбудсманът Диана Ковачева категорично не одобрява връщането на децата от училище вкъщи заради покачващите се случаи на COVID-19. За тези деца онлайн обучението не може да бъде наречено качествено обучение. Поколения ще има белег от онлайн обучението и малките деца не могат да бъдат обучавани вкъщи, каза тя в сутрешния блок на БНТ.
Още: Нова идея: Отпадане на външното оценяване в 10. клас и задължителна матура по математика
Още: Нова програма ще подготвят олимпийци по математика
Според Ковачева трябва да има гъвкави форми на обучение. По думите ѝ там, където родителите отказват децата им да бъдат тествани, трябва да могат да останат онлайн, но трябва тези деца, които се тестват и са здрави, да се върнат на училище. Тя настоя ваксинирането да остане доброволно, а не задължително.
Има различни мнения за ваксинирането и за преболедувалите, като Ковачева вижда разминаване и разнобой между лекарите за ваксинацията. Въпросът с антителата трябва да бъде решен и ако се дава сертификат след първа доза какво става с хората, които са преболедували и имат висок титър на антитела, недоумява Ковачева.
Тя открои и друг проблем – хората, които не могат да бъдат ваксинирани поради медицински причини. Хората нямат достатъчно време да се ваксинират, трябва да има предсказуемост за това какви мерки да предприемат. Към момента откакто влезе заповедта на служебния здравен министър за зелените сертификати нито има безплатни тестове, нито хората могат бързо да реагират, коментира Ковачева.
Още: Образователният министър поиска ВУЗ-овете да завишат изискванията към студентите
Още: Първокурсничка на СУ и INSAIT проби на световен форум за изкуствен интелект
Диана Ковачева добави, че заповедта на здравния министър е оспорена от няколко страни, но тук въпросът е свързан с много краткия срок по нейното приемане и въвеждане.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Два неучебни дни за учениците в Сливен
Още: Новият министър на образованието в кабинета "Желязков" обяви приоритетите си
Тя получава сигнали от пациенти от това, че нямат достъп до ковид зоните. Към настоящия момент откритите ковид зони не са достатъчни, а на места като Видин и Силистра няма такива ковид центрове. Хората, които нямат достъп до ковид зоните как да си получат безплатните лекарства?, запита Диана Ковачева.
По отношение на растящите сметки на ток, парното и кризата в този сектор, Ковачева заяви, че е изпратила запитване до министъра на енергетиката дали има енергийна готовност страната за предстоящия есенно-зимен сезон. Държавата трябва да поеме част от тази тежест, за да може хората да се справят през есенно-зимния сезон, настоя Диана Ковачева.
Още: За психолог във всяко училище настоява омбудсманът
Още: И в политиката, и в образованието: България и Унгария задълбочават партньорствата
Още: Безплатни курсове за деца в Бургас по роботика: Кандидатствайте сега