Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Новото образование" - по-гъвкаво или недостатъчно конкретно?

23 декември 2015, 09:00 часа • 18021 прочитания

Писането на SMS отпадна от учебните програми за първи клас. Това уточни заместник-министърът на образованието Ваня Кастрева във връзка с толкова спорните нови програми за първи и пети клас.

Кастрева обясни, че промяната на ученето на буквите е въведено със съгласието на учителите. В първата група са включени гласните и сонорните съгласни, после са звучните и беззвучните съгласни. Идеята е да формират срички, с което да помогне в четенето, каза зам-министърът на образованието пред bTV.

Българската идентичност е в основата на новите образователни програми, сигурна е Кастрева. Тя припомни, че досега много често МОН е атакувано заради много натоварената програма и това също е фактор за промяната. Затова от 30 задължителни произведения по литература в пети клас вече имаме намаление на 12. Това ще даде възможност за по-индивидуален и творчески подход на учителите, смята Кастрева.

По отношение на идеята за предмета „Технология и предприемачество” още от първи клас, зам.-министърът подчерта, че с този предмет се прави разлика между услугата, стоката и цената. Не говорим за понятия от икономическите дисциплини, а за пряко знание – например, че когато отидат да си купят нещо, това нещо някой го е произвел, а процесът представлява услуга.

Програмите са доста подробни, а целта нали е програмата да зададе рамката, опонира Цвета Брестничка от Асоциация „Родители”. Преподавателят Нели Колева обаче е сигурна, че главното зависи от учителя, а позитивното е залагането на умения. Категорично смятам, че в достъпен формат идеята за предмет като „Технология и предприемачество” е добра, добави и Юлиян Петров от КТ Подкрепа. Той изрази задоволство, че се залага повече на упражненията. Не трябва да подценяваме това, което се случват около децата – възрастните непрекъснато говорят за кредити, за дългове. Много родители не смогват и имат лоша финансова култура, затова този разговор трябва да се води и в училище, смятат Брестничка и Колева. И тримата се обединиха около тезата, че уменията в съвременния живот за по-важни от чистото знание.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес