"Правото за уседналост важи за всички. Не само, че няма привилегировано отношение към ромския етнос, но дори говорим за изключения. Правилата за прием са на две нива: първо ниво – Наредба и второ ниво в съответната община. В момента това уточнение е оставено като възможност на общинско ниво и е на етап обществено обсъждане."
Още: По програма "Стамболов": Държавата не спонсорира обучението на студенти в топ университети в чужбина
Още: Министър Красимир Вълчев обеща увеличение на учителските заплати с 15%
Това заяви министърът на образованието Красимир Вълчев в интервю за bTV във връзка с предложението районирането за бъдещите първокласници да не важи за всички ученици и децата от малцинствата може да бъдат насочвани от общините към други училища извън кварталите им.
"Ако преди десетилетия ги бяхме сегрегирали, сега нямаше да има тези проблеми. Пропускът на министерството е, че не го направи миналата година," допълни още Вълчев.
Министърът уточни, че в никакъв случай не се дават допълнителни привилегии, а напротив- дава насочване, но то става със съгласието на родителите.
Още: Заради ръст на болните: 6 и 7 февруари ще са неучебни в девет общини в Пловдивска област
Още: Красимир Вълчев: По-важно е да има матура по математика, отколкото външно оценяване след 10 клас
Относно насилието в детските градини и видеонаблюдението в тях Вълчев заяви: "С камерите рискуваме да замаскираме симптомите и истинския проблем, да демотивираме учители и да изпаднем в спиралата с техническите средства да търсим липсващото доверие. С камери и без камери нищо не остава скрито в днешния свят."
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: МОН няма основание да обявява грипна ваканция
Още: Нова идея: Отпадане на външното оценяване в 10. клас и задължителна матура по математика