Министерският съвет отпусна 1 003 933 лв. за осигуряване на дейности по осем национални програми за развитие на образованието, съобщават от правителствената пресслужба след края на днешното правителствено заседание на служебния кабинет. Това е поредният транш по различни дейности от програми в училища в цялата страна.
По Национална програма „Информационни и комуникационни технологии (ИКТ) в системата на предучилищното и училищното образование” средствата са в размер на 117 350 лв. за подкрепа и осигуряване устройства на ученици със специфични нарушения на способността за учене и с физически увреждания и двигателни ограничения, както и за ученици със специални образователни потребности.
Финансирането по НП „Иновации в действие” е 132 000 лв. - за организиране на форуми за популяризиране и мултиплициране на добри иновации между училищата.
Още: Нови близо 10 млн. за образователни програми раздаде щедро служебният кабинет
По Национална програма „Без свободен час” се предоставят 137 730 лв. за заместващи учители за периода 01.07.2024 г. - 30.09.2024 г.
Отпуснатите средства по НП „Професионално образование и обучение“ са 11 290 лв. за следните четири общински училища, участвали в организацията и разработването на учебна и изпитна документация: Професионална гимназия "Васил Левски" Мездра; Професионална гимназия по керамика в Елин Пелин; Професионална гимназия по селско стопанство "Земя" в Провадия и Професионална гимназия по селско стопанство в Нова Загора.
Снимка: iStock
Финансиране от 50 000 лв. по НП „Учебници, учебни комплекти и учебни помагала“ получава общинското училище ОУ „Иван Вазов“ - гр. Харманли за изготвяне на учебно помагало.
По Национална програма „Квалификация на педагогическите специалисти“ 122 248 лв. се разпределят между 76 общински училища за обучение на педагогически специалисти за самооценка и управление на качеството.
Още: Министерският съвет отпусна близо 7 млн. лв. за три национални програми в образованието
По НП „Обучение за ИТ умения и кариера“ се отпускат 288 540 лв. за провеждане на обучение на ученици в условията на преход към дигитална и зелена икономика и за придобиване на ИТ умения, свързани с професиите на бъдещето. Дейностите по организация и обучение са възложени на пет училища центрове, две от които са общински професионални гимназии - Математическата гимназия „Акад. Кирил Попов“, гр. Пловдив и Професионалната гимназия по електротехника и електроника „Константин Фотинов“, гр. Бургас.
По Национална програма „Профилактика и рехабилитация на педагогическите специалисти“ средствата са в размер на 144 775 лв. и се предоставят на 138 общини за възстановяване на направени разходи за профилактика и рехабилитация от 976 педагогически специалисти, работещи в общински образователни институции. Целта на програмата е укрепване на здравето и благополучието на учителите и намаляване на честотата на тежките симптоми, хронифициране на заболяванията и отсъствията от работа.
Още: България създава мрежа с 15 държави за научен обмен на преподаватели и студенти