Да започнат разговори за облекчаване на процедурите за прием на чуждестранни студенти у нас с цел България да стане още по-конкурентна на другите държави, при все по-влошаващата се вътрешна демографска картина. За това настояват от Съвета на ректорите, става ясно от отговори на въпроси на в. "Сега".
Още: По програма "Стамболов": Държавата не спонсорира обучението на студенти в топ университети в чужбина
Още: Министър Красимир Вълчев обеща увеличение на учителските заплати с 15%
Още при представяне на концепцията си развитие на висшето образование, преди да бъде избран за председател на Съвета на ректорите, акад. Лъчезар Трайков говори за нуждата политиката да се "обърне" - вместо да финансираме обучение в чужбина на най-талантливите ни студенти, каквато идея имаше (за фонд "Стамболов"), да инвестираме в нашия имидж навън, за да привличаме повече чужди студенти у нас.
"Темата за привличането на чуждестранни студенти у нас трябва все по-активно да се дискутира с всяко следващо правителство, за да не се стигне до затварянето на университети, което ще утежни още повече регионалните диспропорции и демографски проблеми в страната", коментира той пред "Сега". По думите му става дума за чуждестранните студенти не от ЕС, които се приемат по реда, важащ за българските граждани, а за тези от трети страни.
"Проблемите са много. Ако в другите държави оформянето на документите отнема от 2 до 4 седмици, у нас понякога не стигат и 4 месеца и студентите се отказват", коментира за "Сега" доц. Тодор Радев, ректор на Висшето училище по мениджмънт. По думите му има страшно много излишна документация, която се изисква от студентите - дипломите им например трябва да бъдат преведени на български език, вкл. и тези, които са английски. "Има студенти от Индия, Пакистан, които си имат дипломи на английски език и няма смисъл да се превеждат на български. Ненужна тежест е и изискването те да представят писмо от собственото си училище, което да удостовери, че съответната диплома позволява на студента да учи в България. Издаването на виза D за обучение у нас пък отнема изключително много време, а цялата процедура би могла да бъде свършена за доста по-кратко, защото чуждестранните студенти у нас са много малко - под 8-9 хил. души", казва доц. Радев, по думите на който дори в Киргистан издават вече електронни визи за чуждестранните си студенти.
Още: Заради ръст на болните: 6 и 7 февруари ще са неучебни в девет общини в Пловдивска област
Още: Красимир Вълчев: По-важно е да има матура по математика, отколкото външно оценяване след 10 клас
Той нееднократно е поставял въпроса пред различните екипи в министерството на образованието, но отговорът все е бил: "Така е записано в Наредбата". По думите му проблемът е комплексен и зависи от синхронната работа на няколко институции, вкл. на МВР и МВнР. "Посолствата ни в държавите, от които бихме могли да привлечем студенти, са твърде малко. Самите младежи, за да кандидатстват, трябва да пропътуват хиляди километри до съответните посолства, и то по няколко пъти, за да оформят документите си", посочва той, давайки пример с Кипър, който също няма много посолства по света, но разчита на почетните си консули, които имат печати за виза D.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: МОН няма основание да обявява грипна ваканция
Още: Нова идея: Отпадане на външното оценяване в 10. клас и задължителна матура по математика
"Университетите не могат сами да се справят с тази задача. Нужна е единна национална стратегия за привличане на чуждестранни студенти, защото тук става дума за работа с посолства, аташета и т.н.", коментират преподаватели. Ако въпросът се реши, България ще има сериозен плюс както в икономическо, така и в демографско отношение", казва и доц. Радев. Той цитира изследване, според което дори само 3-ма от 100 чуждестранни студенти, учили на държавна издръжка в дадена държава, да останат да живеят и работят в нея, те изплащат разходите и за останалите.
Припомняме, че през юни т.г. бяха приети промени в наредбата за държавните изисквания за приемане на студенти във вузовете, улесняващи приема на чуждестранни студенти. Тогава например отпадна изискването за представяне на медицинско свидетелство при кандидатстване в български университет, което затрудняваше чуждестранните кандидати, тъй като документът трябваше да е готов месец преди датата на кандидатстване и да се завери от съответните органи в чуждата държава. Тези поправки обаче изглеждат недостатъчни на фона на сериозните ограничения в приема на студенти от трети страни у нас.
ОЩЕ: Улеснява се приемът на чуждестранни студенти в българските университети
Още: Нова програма ще подготвят олимпийци по математика
Още: Образователният министър поиска ВУЗ-овете да завишат изискванията към студентите