България договори мерки за увеличаване на часовете по български в училищата в Украйна. Договореностите ще влязат в междуправителствен документ в края на януари.
Още: Заради снега: Дървена ваканция в Шуменско и част от Община Поморие
За това с еразбраха образователният министър Красимир Вълчев и колегата му от Украйна Лилия Гриневич по време на среща в Одеса.
Новият образователен закон в бившата съветска република предизвика напрежение у нас и сред етническите българи в Украйна заради някои интерпретации, според които с него ще се спре изучаването на майчин език. Подобни опасения изразиха още Румъния и Унгария.
От Киев обясниха, че всъщност идеята е началното образование да е на езика на съответното малцинство, а украинският да се изучава като отделен предмет, като след това нещата се обръщат (което не е много по-различно от възприетото в някои чуждоезикови гимназии в България, където по-голямата част от предметите не се преподават на български – б.р.) и така учениците имат по-голям шанс при кандидатстване за работа или университет. Гриневич лично увери Вълчев, че правата на наброяващата 200 000 души българска общност няма да бъдат засегнати.
Още: Алма матер отново посреща бъдещите си кандидат-студенти в деня на отворените врати (СНИМКИ)
Още: По програма "Стамболов": Държавата не спонсорира обучението на студенти в топ университети в чужбина
Министрите откриха компютърен кабинет за интерактивно езиково обучение в 31-во Одеско училище, където от тази година българският се изучава като майчин. От България тази година са командировани нови двама преподаватели, като се разглежда създаването на ново украинско-българско училище в града.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Министър Красимир Вълчев обеща увеличение на учителските заплати с 15%
Още: Заради ръст на болните: 6 и 7 февруари ще са неучебни в девет общини в Пловдивска област
По думите на Вълчев расте интересът сред украинските студенти за обучение в български висши училище, както и интересът към изучаването на български език като цяло.
Така в Украйна обучение на български език се осъществява в 42 държавни средни училища. Организирани са 57 неделни училища към българските обществени организации, в които допълнително се изучават българска история, фолклор, география и други свързани с България предмети.