Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ) разпространи декларация, в която подчертава тежката ситуация, в която се намира секторът, и предлага пакет от мерки, чрез които зърнопроизводството в България да бъде спасено.
Какви са проблемите в сектора?
Според НАЗ секторът от години се намира в колапс, като причината са неблагоприятни климатични и икономически събития. По думите им с всяка година кризата се задълбочава. Като основен фактор за проблемите на зърнопроизводители в България се оформя войната в Украйна, следва големият скок на себестойността на зърнените и маслодайните култури и др.
Още: Нови искания: Зърнарите искат помощ и за земеделски горива
"НАЗ изразява страховете си от унищожението на българските зърнопроизводители, тъй като голяма част от тях изпитват затруднения да покрият задълженията си и да обезпечат стопанската година. Фалитът на едно земеделско стопанство води до сътресения във всички доставчици по веригата, партньори и дългогодишни сътрудници. Загубата на един земеделец е загуба на работни места, на регионална стабилност и местна икономика. Сектор "Зърнопроизводство" е най-големият платец на рентни плащания, съответно е най-големият поддръжник на социален мир в селските райони. Всяко сътресение в сектора рефлектира върху продоволствената сигурност на Р България.", се казва още в декларацията.
Снимка: БГНЕС
Пакет от мерки за оцеляването на сектора
В разпространената декларация е посочен пакет от мерки, които целят спасение на сектор "Зърнопроизводство" в България:
- Включване на основните пет култури в сектор "Зърнопроизводство" (пшеница, ечемик, царевица, слънчоглед, рапица) в държавната помощ "Помощ в подкрепа на ликвидността на земеделски стопани за преодоляване на негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна" за 2024 г., без това да повлияе върху подпомагането за другите сектори.
- Изпълнение на законодателни инициативи, свързани с подобряване на възможностите за извършване на земеделска дейност, а именно: - Промени в чл. 37в от Закон за собствеността и ползването на земеделски земи (ЗСПЗЗ), касаещи улесняване процеса на доброволно споразумяване за комасирано ползване на земеделските земи;
- Промени в Закона за арендата, целящи регламентиране на сключването на дългосрочни договори при наемане/арендоване на земеделска земя;
- Приемане на държавен механизъм за регулация на рентните плащания в страната, основан на добив и продажни цени;
- Създаване и приемане на Закон за браншовите организации в земеделието, Закон за аграрната камара и Закон за селскостопанските кооперативи;
- Определяне на напояването като стратегически национален приоритет – мерки и действия за подобряване на поливното земеделие в страната: държавна подкрепа за цената на водата; облекчаване на нормативните режими за инвестиционни проекти, свързани с водоспестяващи технологии. - Отстояването на твърда позиция за защита на българското производство при предоговарянето на регламента за либерализирана търговия с Украйна, т. нар. Регламент за автономни търговски мерки (АТМ), като се предотврати повторна заплаха за родното производство на зърнени и маслодайни култури, чрез включване в регламента на защитни мерки, лицензионни режими и квоти за вносните суровини.
- По отношение на екологичните изисквания спрямо селското стопанство, произтичащи от Зелената сделка, българската страна да отстоява и изисква на европейско ниво облекчаване на зелените правила в Стратегическите планове за развитие на земеделието и селските райони, в това число и за прилагане за 2024 г. на дерогация от задължителните условия по ДЗЕС 7 Ротация на културите или други практики, целящи за запазването на почвения потенциал като диверсификация на културите и ДЗЕС 8 Минимален дял от обработваемата земя, отделена за непроизводствени площи и характеристики.
- Отстояване на европейско ниво на позицията за реално изравняване на субсидиите и подпомагането за европейските производители.
От НАЗ искат спешна среща с премиера Николай Денков, външния министър Мария Габриел, ръководството на Министерството на земеделието и храните и финансовото министерство.