Въпросът не е от общите средства, с които разполагаме на кой сектор да се даде повече или да се разпредели по равно, въпросът е какво търсим. Това заяви министър Десислава Танева по време на дискусията на тема "Приоритетите на ЕК и ключовата роля на земеделието и развитието на селските райони за създаването на работни места и инвестиции", предаде БГНЕС.
Земеделието е стратегически отрасъл за България, каза Танева и представи статистика за сектора. За 2014 г. брутната добавена стойност в аграрния отрасъл възлиза на 3,7 млрд. лв., представлява близо 5,3 от дела на сектора в брутната добавена стойност на страната. Стойността на крайната продукция за 2014 г. е 7,8 млрд. лв. като най-голям дял заема зърнопроизводството и млечния сектор. Постоянно заетите със земеделие в България са 300 000 души, а с временно заетите по кампания общо става около 666 000 души годишно.
"Земеделието ни не би било това, ако не беше ЕС. В момента 2,4 млн. души са собственици на земеделска земя. Използваната земеделска земя със селскостопанска цел е 5,1 млн. хектара. От влизането ни в ЕС обработваемата земя се увеличава. Необработваемите площи след присъединяването ни в ЕС са намалели с 60%", убедена е Танева. Тя информира, че в момента МЗХ работи по поредната промяна в Закона за собствеността. Трябва да възстановим балансираната структура на производството в земеделието в България. Трябва да балансираме и средствата, с които разполагаме, каза земеделският министър.
"Трябва да решим отношенията по начин, по който да се създаде дългосрочна устойчивост така, че земеделските производители да са сигурни в инвестициите, които правят в стопанствата си", поясни Танева. Тя изрази надежда, че през пролетта на следващата година ще бъде представено ново, адаптирано към сегашните нужди, обединено земеделско законодателство.