Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защитата на Прокопиев – с посочване на грешките на КОНПИ

12 декември 2017, 14:25 часа • 4192 прочитания

Нищо от това, което КОНПИ твърди, не е вярно – имало е съдебни дела, оправдателни присъди. Сделката за "Каолин" е законна, има влязла в сила присъда, след три инстанции, а КОНПИ твърди, че доходите от тази сделка са незаконни, защото сделката е незаконна. Това заяви бизнесменът Иво Прокопиев в коментар за наложения му запор от КОНПИ.

Прокопиев определи действията на комисията като "дребни мошеничества" и опит да бъде предизвикан стрес в дейността на фирмите му, специално "Икономедиа". Свидетели сме на безпрецедента злоупотреба с власт, сигурен е бизнесменът.

Това е "груба заплаха за атентат срещу правото на собственост". По начина, по който това се случва, може да се случи на всеки в България - с фиктивно обвинение, смята Прокопиев. И уточни, че КОНПИ се задейства заради обвинението относно продажбата на миноритарния дял в EVN, което определи за "смешно" и направено с цел не възмездие, а с цел "натиск".

Един от юристите му, адвокат Атанасов - убедено каза, че "всичко, което КОНПИ извращава, интерпретирайки го некоректно", дава възможност на правото да възтържествува. Адвокатът посочи, че КОНПИ не е предявила иск пред съда, а само иск за обезпечение на обекта на евентуалното отнемане, ако и когато завърши съдебното производство и ако и когато съдът се произнесе (в полза на комисията).

Друг интересен момент е, че производството е класифицирано. Това означавало, че когато отидете в деловодството на съда (бел. ред. - Бургаски окръжен съд), за да можете да се запознаете какво се иска от вас, получавате папка с десетина листа. Ако искате да вземете всичко останало, т.е. секретната част, трябва да попълните молба – за начина, по който ще боравите със секретните материали, обясни Атанасов. Фактически това означава, че няма как да има публично заседание, а защитата на Прокопиев иска такова.

Щом има класифицирана информация, защо има пресконференция от страна на КОНПИ – трябва специализираните органи да проверят дали това не е нарушение на Закона за класифицирана информация и Закона за личните данни, добави адвокат Атанасов.

В преписката няма нищо от това, за да бъде завършена с доклад, в който да се констатира съществено имуществено несъотвествие, както и няма основание да се завърши производството, твърди още юридическият защитник на Иво Прокопиев. Той припомни и, че има особено мнение на един от членовете на КОНПИ за запора – Лилиана Терзиева, която влиза в комисията като номинация на предишния президент Росен Плевнелиев.

От 2006 година досега няма дело на КОНПИ, при което съдът да не е допуснал запор – но след влизането в съда, твърди още адвокатът. И добави, че няма годишна статистика колко дела на КОНПИ са завършили с конфискация на имущество спрямо предварително наложен запор, докато тече делото.

За финал Иво Прокопиев каза, че е уведомил премиера Бойко Борисов за случаващото се, но министър-председателят не е реагирал, което, според Прокопиев, го прави съучастник в опита да бъдат заглушени гласовете с различно мнение каквито са тези на изданията на "Икономедиа".

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес