След сушавата 2020 г. и свитото производство на ток от водни централи през цялата година, в първите три месеца на 2021 г. електроенергията от вода отбеляза бум. Това се дължи най-вече на валежите, които напълниха язовирите, пише 24 часа.
Още: С бойкот или без бойкот: Цените на основни продукти продължават да растат
Още: Теменужка Петкова каза колко е спадът на оборотите на магазините в деня на бойкота
1,58 млн. мегаватчаса ток са произвели вецовете от януари до 28 март, при 612 972 мегаватчаса през същия период на 2020 г. Това е със 157,89% повече, показва справка на Електроенергийния системен оператор за енергийния баланс на държавата. Общо произведената електроенергия се е увеличила с 4,65 на сто, а при потреблението няма промяна в сравнение с тримесечието на миналата година.
При тока от базови централи и общо за ВЕИ сектора има спад, като най-голям е при вятърните паркове - с близо 13% при присъединените към преносната мрежа и с 15% при малките, присъединени към разпределителната мрежа на енергото. От фотоволтаиците е произведен с над 11% по-малко ток при големите паркове и с 4 на сто при малките.
Заради вдигането на производството и липса на по-голямо потребление износът на електроенергия се е увеличил значително - с 86,90%, при постоянния спад през 2020 г. Причината е зимният сезон и по-високите цени на европейските пазари, които правят износа изгоден. На 29 март на борсата в България на платформата “Ден напред” с дата на доставка 30 март цената бе 47,74 евро за мегаватчас - най-ниската в Европа. След България втора по евтин ток беше Румъния с 52,12 евро и Испания - 52,94 евро. Най-скъпо се търгуваше електроенергията в Италия - 62,42 евро, в Швейцария - 58,81 евро. С дата на доставка 30 март на Българската независима енергийна борса са се изтъргували 75 804 мегаватчаса електроенергия за ден напред. За същата дата преди година базовата цена е била 47,74 лв., а изтъргуваните количества - 38 432 мегаватчаса. За една година и цената, и количествата са се удвоили. Тези данни са индикатор, че цените на борсата у нас се приближават към европейските.
Още: Няма да изкривяваме пазара: Желязков не каза нищо конкретно за мерки за скъпите храни
Още: Ядрената енергетика в България и ЕС ще се развива чрез активно сътрудничество
На 11 март България се присъединява към Единния европейски пазар ден напред (SDAC) с въвеждането в реална работа на пазарното обединение между България и Гърция. Предстои, но по-късно през годината пазарно обединение с Румъния. Тогава ще се отворят възможности да се търгува ток от други борси, бизнесът разчита, че с това ще се стабилизират цените у нас.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Икономическият министър обеща пълна електронизация на услугите за бизнеса
Още: Средната заплата на жените в България е с около 20% по-ниска от тази на мъжете