Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Заради съдебна битка КЗК не образува производство срещу продажбата на Vivacom

22 февруари 2017, 19:00 часа • 2444 прочитания

Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) отказа да образува производство по жалбата на офшорната компания "Луврие Инвестмънтс Къмпани 33 С.А." (LIC33). Компанията е свързана с руския олигарх Дмитрий Косарев, който е считан за приближен на банкера Цветан Василев, като преди две години в България се появи собственикът ѝ по документи – Пиер Луврие. Тогава Луврие обяви, че купува за 1 евро пет от най-апетитните активи от империята на Василев и КТБ - Vivacom, военните заводи "Дунарит" и "Авионамс", мултиплекса НУРТС и пийпълметричната компания за изследване на телевизионната аудитория ГАРБ Аудиенс Рисърч.

От LIC33 обжалваха позволението от страна на КЗК, с което на практика се разреши на Спас Русев да придобие Vivacom (БТК). Русев стана човекът с най-голям дял в българския телеком посредством компанията си "Вива Телеком България", като овладя тогавашния собственик на Vivacom – офшорното дружество Inter V Investment Sarl (InterV). Според LIC33 това решение на КЗК е взето "евентуално" на база на "непълна, неточна, недостоверна или заблуждаваща информация", а освен това ищецът счита, че със сделката са нарушени принципи на справедливата конкуренция.

Причина за отказа на КЗК е фактът, че LIC33 всъщност обжалва търга за Vivacom и пред български съд – Върховният административен съд (ВАС), като конкретно жалбата е точно срещу позволението на КЗК да се случи този търг. След като няма решение на ВАС по същество, то LIC33 няма правно основание да иска и от КЗК да отмени решението си, посочват от Комисията.

Само преди една седмица Дмитрий Косарев поиска да вземе и футболен клуб "Левски", чийто собственик е точно Спас Русев. Тогава Косарев предупреди, че Русев е задлъжнял сериозно и външни кредитори искат той да си върне дълга, но българският бизнесмен не може да го стори, тъй като не може да осъществи операция за набиране на свеж капитал. Според журналиста Мирослав Иванов, автор на блога "Финансови смислици", идеята на Русев била да се отделят 20 млн. евро от печалбата на БТК, формирана за 2015 година и 23 млн. евро от дивидента от 2016 година, но този дивидент не е официално заверен от одитор, тъй като телекомът практически е без такъв. Заради обжалването пред ВАС директорският борд на телекома официално не е променен в Търговския регистър т.е. Русев няма контрол над него и няма позволение за извършване на операцията. Самият Русев определи като "интернет герой" Косарев в интервю за Нова телевизия.

Припомняме, че днес (22 януари) Спас Русев официално обяви, че се оттегля от управлението на "Левски", след като публично заяви, че няма как да е хем едноличен собственик на сините, хем на Vivacom, която е главен спонсор на столичния футболен клуб.

На снимката: Пиер Луврие

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес