В рамките на днешния ден или най-късно до утре, 3 юни, депутатите от Временната комисия за проверка на обстоятелствата около случая с Корпоративна търговска банка ще излязат с общ законопроект за промени в Закона за кредитните институции, които по същество предвиждат отпадане на банковата тайна за банки изпаднали в несъстоятелност. Това стана ясно от днешното заседание на комисията "КТБ" в парламента, която съвсем скоро трябва да приключи своята дейност и да излезе с доклад за свършената работа, предаде БГНЕС.
По искане на председателя на Фонда за гарантиране на влоговете (ФГВБ) и на министъра на финансите синдиците на банка в процедура по несъстоятелност ще трябва да оповестят публично в седемдневен срок сведения относно физически и юридически лица и размера на техните влогове, сметки и кредити, предвиждат промените. Предстои финалните текстове на законопроекта да бъдат изготвени до часове и подписани от депутати от всички парламентарни групи, които участват в комисията.
Предвижда се предоставянето на сведения за физически и юридически лица и размера на техните влогове и сметки, на които са били предоставени привилегировани лихвени условия в отклонение от обявените от банката условия, ако тези лица са извършили разпоредителни сделки със своите влогове в периода след поставянето на банката под специален надзор.
Финансовият министър и председателят на Фонда за гарантиране на влоговете ще могат да изискат и сведения за физически и юридически лица, които са извършили уведомление за цесия и/или са направили волеизявление за прихващане след поставянето на банката под специален надзор. Синдиците ще трябва да предоставят публично и информация за договорите, по които липсва учредяване на уговорените обезпечения и надлежно вписване на сключените договори за учредяване на обезпеченията, както и за договорите, в които липсват заложените като обезпечение ценни книжа.
Ключова промяна, която предстои да оформят юристите към комисията КТБ, касае и публичното оповестяване на договорите със свързани лица и кухи фирми, които са получавали кредити от дадена банка, след което на свой ред са се превръщали в кредитори. "Цялата трагедия в случая с "КТБ" е свързана с това, че поставени кредитополучатели се превръщат в кредитори. Не трябва да позволяваме на кредитополучатели да стават кредитори, да се превръщат в квазибанка", обясни по време на днешното заседание депутатът от БСП Румен Гечев.
В промените в Закона за кредитните институции, които ще излязат като резултат от работата на комисията "КТБ" ще бъде записано също и че по искане на финансовия министър или Фонда за гарантиране на влоговете синдиците ще трябва да предоставят сведения относно влоговете, сметките и кредитите в банката на политически партии и на лица, заемащи висши държавни други длъжности, техните семейства и на юридически лица, свързани с тях.
Председателят на комисията за КТБ Десислава Атанасова уточни, че в устава на КТБ има възможност банката да прави дарения на политически партии и "ще е интересно да видим дали такива дарения са съществували". Ще станат ясни и консултантските договори, договори за наем и други безвъзмездни договори, сключени между банката и лицата, заемащи висши държавни длъжности и техните семейства, обеща Атанасова.