Като пример за индустрия, която не се слави с липсата на промени, производството на чипове се подготвя за нов особено рязък завой в идните месеци. Така грандиозните продажби от пандемията може би ще отстъпят на най-сериозния спад в бизнеса за последното десетилетие.
Още: Производителите на грозде получиха над 1 млн. лв. за борба с вредителите
Още: Германско издание: Защо гръцката икономика се справя удивително добре?
Пазарът да полупроводници бе във възход по време на пандемията. Продажбите и цените на акциите стигнаха до нови висоти и дори се появи проблемът с недостиг на чипове в глобален мащаб. Много хора се надяваха, че бумът в сферата ще продължи няколко години, но производителите на чипове се изправят пред позната ситуация – нарастващи запаси и спад в търсенето, предава Bloomberg.
Това е проблем, който съществува от зората на компютрите. Необходими са години, за да се създаде завод за производство на чипове, а такъв не винаги може да функционира, когато е най-необходим. През последните години проблемът се изразява в липса на предлагане. Доскоро автомобилните производители и други потребители на пазара се оплакваха от недостатъчно снабдяване с компоненти.
Палачинката за най-големите производители на чипове обаче се обръща. Компании като Nvidia Corp. отчитат над 40-процентен спад в основния си бизнес, а Micron Technology Inc. предупреждава, че търсенето намалява бързо в много области. Публикувани от китайското правителство данни показват, че производството на интегрални схеми е отбелязало спад от 17 % през юли след силния ръст от 2021 година. Това се дължи на проблемите във веригата за доставки и намаляването на търсенето на чипове от по-нисък клас на най-големия пазар за полупроводници в света.
Още: Последни данни: Къде е България по благосъстояние и БВП на човек в ЕС?
Още: ОББ: Услугите и строителството дърпат икономиката
Същевременно президентът на САЩ Джо Байдън подписа Закона за чиповете и науката, чрез който се гарантира отпускането на 52 млрд. долара за субсидиране на производството на чипове в страната. Това се случи в деня, в който Micron, най-големият производител на чипове за памет в САЩ, заяви пред инвеститорите, че търсенето намалява.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Цената на природния газ в Европа пресече психологическа граница
Още: Цената на петрола продължава да се движи в изненадваща посока
„Прилича на черен хумор“, казва Стейси Расгън, анализатор от Sanford C. Bernstein. "Политиците ще разберат колко бързо се решава проблемът с недостига, когато индустрията се обърне".
Производителите на персонални компютри – едни от най-големите купувачи на чипове, са предвестник на мрачните времена. Доставките на процесори за настолни компютри са ударили тридесетилетно дъно, сочат от Mercury Research. Общите доставки на процесори отчитат най-големия си спад на годишна база от 1984 г. насам.
Това е болезнено отрезвяване след опиващия пазар по време на пандемията, когато ръстът на работещи от вкъщи служители доведе до бум в търсенето на персонални компютри. Производителите на чипове не можеха да смогнат на многото поръчки, а проблемите във веригата за доставки отчаяха допълнително купувачите. Производителите на електронни устройства бяха готови да закупят чипове на всяка цена.
Още: Финансист: Безумията с бюджета купуват гласове
Още: Бивш министър на енергетиката се обяви за по-ниска цена на тока
Сега потребителите ограничават скъпите покупки и купувачите на чипове не правят изключение. Това доведе до така наречената "корекция на запасите" в индустрията. Последният подобен спад пък беше през 2019 г., а подобни случаи обикновено не продължават дълго.
Този обаче може да направи изключение заради отслабването на световната икономика. Ако корекцията на запасите съвпадне с изпадането на икономиката в рецесия, индустрията няма да може да се възстанови толкова бързо, какъвто бе случаят след последния спад.
Кристофър Данели, анализатор в Citigroup Inc., очаква спадът в индустрията да бъде най-лошият за последното десетилетие, дори през последните 20 години. Според него всеки свързан с чипове бизнес вероятно ще бъде засегнат.
Промени
Новото този път е стремежът на правителствата в САЩ, Европа, Китай и Япония да подкрепят производството на своите страни. Компании като Intel Corp. лобираха за приемането на закона за чиповете, твърдейки, че САЩ трябва да бъдат по-конкурентоспособни в надпреварата си с азиатските производители. По този начин се стига до готовност за добавяне на нови мощности в момент на намалено търсене.
24 нови проекта за изграждане на големи заводи се очаква да заработят до края на годината, посочват от асоциацията SEMI, включваща компании, участващи в производството и веригата за доставка на електроника. Това е доста над средната стойност от 20 проекта на година през последните осем години. Общите разходи за оборудване се очаква да достигнат 117.5 млрд. долара през 2022 г., което е с 15% повече от поставения през 2021 г. рекорд. През следващата година тези разходи ще се достигнат до 120.8 млрд. долара, прогнозира SEMI.
Производство на чипове става все по-несигурно заради огромните първоначални разходи. Заводите, оценявани до 20 млрд. долара трябва да работят без прекъсване, за да си възвърнат инвестициите в рамките на няколко години, преди фабриките да остареят. Необходимата сума при инвестиране е толкова голяма, че водещите компании в сферата са намалели до по-малко от пет. Три от тях - Samsung Electronics Co., Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. и Intel - произвеждат по-голямата част от световната продукция.
Тези компании се издигнаха до тези нива като добавиха производствени линии в точния момент и направиха веригите си за доставки възможно най-ефективни. Стремежът за увеличаване на производството на чипове в САЩ и Европа обаче, което има за цел да се конкурира с азиатските компании, може да наруши стремежа към ефективност.
Индустрията "изгражда дублиращи се вериги за доставки в САЩ и Европа", казва анализаторът от Fitch Ratings Джейсън Помпейо. "Този преход ще доведе до кратки, но чести периоди на повишена волатилност на приходите и паричните потоци, особено на фона на растящата ефективност, на която се наслаждаваше индустрията през последните десетилетия".
Съществува и риск от "свръхинвестиране в производствен капацитет в условията на икономически спад", добавя той.
Производителите обаче очакват повишено търсене в дългосрочен план. Изпълнителните директори в сферата още прогнозират общите приходи на индустрията да достигнат 1 трлн. долара до края на десетилетието. Това означава, че масовото строителство на заводи може да си заслужава.
В крайна сметка обаче никой не знае какво ще се случи - казва Расгън от Bernstein. Неизвестността е част от историята на индустрията за чипове.