Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Въпреки шантажа на Кремъл: Германия съкрати руския газ под 10%, а хранилищата са пълни

29 август 2022, 09:53 часа • 5225 прочитания

Германският министър на икономиката Роберт Хабек заяви, че поставените от правителството цели за запълване на газохранилищата са постигнати предсрочно, което предотвратява най-лошите опасения за сериозен недостиг на синьо гориво през зимата.

"Резервоарите се пълнят по-бързо от планираното", каза той пред германското списание Der Spiegel в неделя. Правителствената цел за достигане на 85% от капацитета на хранилищата до октомври може да бъде постигната до началото на септември, според министерството на Хабек.

В момента Германия се опитва да си осигури алтернативни източници на газ, за да предотврати остър недостиг през студените зимни месеци. Страната опитва да се откаже от руското гориво след нахлуването на Владимир Путин в Украйна.

Според европейската група на операторите GIE (Agsi+) нивата на съхранение вече са достигнали над 82,7%. Следващата цел е 95% до 1 ноември. При сегашните темпове тя също би трябвало да бъде постигната предсрочно.

Русия обаче планира да спре газопровода "Северен поток 1" за три дни от 31 август. Причината, според „Газпром“, е, че единственият работещ газов компресор се нуждае от ремонт. Потокът на синьо гориво от Русия така или иначе вече е намален до 20% от капацитета на тръбопровода, след като от Кремъл няколко пъти се аргументираха с неизправни турбини. Компанията, която ги произвежда – Siemens Energy – не откри никакви проблеми и това бе поредната индикация, че Москва използва газа като оръжие.

ОЩЕ: За да няма оправдание за Путин: Канада обеща да върне всички турбини за "Северен поток"

Но докато през 2021 г. руският газ представляваше 55% от потреблението на Германия, през този август той е свит до едва 9,5%. Основната част от доставките сега е внос от Норвегия и Нидерландия. Германия очаква и потоци от втечнен природен газ (LNG) от Франция, след като бъдат решени организационните и техническите проблеми.

Газовото хранилище на Германия ще може да бъде използвано от компаниите доставчици, когато е необходимо, за да задоволи търсенето. "След това дружествата ще могат да изтеглят газ от хранилищата, както е планирано през зимата, за да снабдяват също така промишлеността и домакинствата", каза Хабек пред Der Spiegel.

Имаше опасения, които все още не са напълно потушени, че недостигът на газ ще принуди германската промишленост да спре работа, а в най-лошия случай домакинствата ще трябва да изтърпят студена зима без достатъчно отопление.

Въпреки това Хабек все още е подложен на натиск във връзка с наскоро обявения налог за потребителите на природен газ, според който домакинствата и предприятията ще трябва да плащат допълнително по 0,024 евро на киловатчас. Това ще увеличи сметките на едно четиричленно домакинство средно с 480 евро на година. Преди няколко дни стана ясно, че Берлин обмисля дали да не оттегли обявената такса – заради нарастващи критики, че тези пари ще отидат в ръцете на високопечеливши енергийни компании.

Таксата би трябвало да покрие около 90% от допълнителните разходи, направени от доставчиците на газ, които трябва да плащат за алтернативните енергийни източници.

Междувременно германският външен министър Аналена Бербок заяви в интервю за Bild, че страната трябва да сложи край на представата, че някога е получавала евтин газ от Русия. „Украинците платиха за него хиляди пъти с цената на живота си, а ние платихме със сигурността и независимостта си“, каза тя.

Бербок осъди Путин за това, че е превърнал един тръбопровод в „оръжие за хибридна война“ и заяви, че ЕС няма да се поддаде на изнудването от страна на Москва. Според нея блокът е по-обединен от всякога и няма как Кремъл да успее с тактиката си да раздели държавите членки. „Искаме да достигнем 100% независимост на енергията от изкопаеми горива от Русия – колкото се може по-бързо“, допълни Бербок.

В неделя стана ясно още, че германското правителство е създало холдингово дружество за евентуална национализация на бившата германска компания SEFE (Gazprom Germania GmbH), дъщерна на "Газпром“. Това съобщи "Велт ам Зонтаг", позовавайки се на свои източници.

Холдингът е създаден тайно, за да може да се извърши национализацията в краткосрочен план. Германското министерство на икономиката и опазването на климата потвърди, че знае за създаването на такова дружество. "Това беше подготвено през май 2022 г. единствено като предпазна мярка за евентуални мерки за преструктуриране", заяви говорител на ведомството.

На 14 юни Bloomberg цитира източници, според които германският канцлер Олаф Шолц е решил да не национализира Gazprom Germania GmbH, за да избегне евентуална ескалация на конфликта с Русия.

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес