Вярвам, че ще спечелим делото срещу ТЕЦ "Варна". Това каза министърът на енергетиката в служебното правителство Росен Христов в ефира на bTV в отговор на въпрос защо "Булгаргаз" не си търси 40-те млн. лв. от ТЕЦ "Варна", собственост на Ахмед Доган. По-рано днес този въпрос отправиха към него от Антикорупционния фонд, след като стана ясно, че държавното дружество не се е явило на делото за няколко десетки милиона
С неявяване на представители на държавното газово дружество, както и такива на електроцентралата заседание по делото, разглеждането на случая е отложено и на длъжника е дадено допълнително време за действия.
"Булгаргаз" си търси 40-те млн. лв. от ТЕЦ "Варна", води се дело", уточни Росен Христов. Той обяви, че представителите на "Булгаргаз" не се явяват на делото, защото не е готова експертиза, която е трябвало да бъде представена на това изслушване в съда и съответно заседанието е отложено за февруари месец. Министърът уточни, че експертизата се изготвя от независим експерт, на който не може да се влияе, както и че договорът с него е сключен от предишните управляващи.
Той на свой ред попита и защо договор с такъв клиент като с ТЕЦ "Варна" няма банкова гаранция, какъвто въпрос беше зададен и от АКФ.
"Като става въпрос за търсене на средства, изрично съм поръчал на "Булгаргаз" да си събира всичките вземания и те полагат абсолютно всички усилия", подчерта министърът.
Той коментира и темата с евентуалния арбитраж с "Газпром". "От парламентарната трибуна първо призовах този казус да не се коментира, защото всеки коментар, всяко издаване на информация по случай възможен арбитраж - вреди на България. Постоянно ме питат и аз съм длъжен нещо да отговоря. Не е добре да коментираме тази тема", смята министърът. ОЩЕ: Енергийният министър очаква най-лошото – иск от "Газпром"
Според него е противоречива информацията, която е единствено от медиите. "Това, което правим в "Булгаргаз", е да се подготвяме за всеки случай. Надявам се, че няма да използваме тази подготовка", обясни Христов.
Той коментира и споразумението на "Булгаргаз" с "Боташ" и подозренията, че там ще тече руска газ, които министърът определи като "поредните политически интриги". ОЩЕ: "Булгаргаз" вече има достъп до турските терминали за втечнен газ
Росен Христов уточни, че този договор не е за газ, а за капацитет, както резервираме слотове на Ревитуса и слотове и транзит в турската газопреносна мрежа. "Това какъв газ е пускаме през нея, зависи изцяло от нас и от търговете, които провеждаме", добави той.
На въпрос има ли гаранция, че няма маскирано да влиза руски газ чрез този договор с "Боташ", той отговори:
"Няма как да влиза маскирано руска газ, защото ние договаряме участниците и при всеки търг има изрично изискване да няма руски компании и руска газ", подчерта още Росен Христов.