Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Вероятно телекомите са продали големи пакети дългове на колекторските фирми

02 август 2015, 09:18 часа • 10462 прочитания

Нямам точна информация на какво се дължи рязкото нарастване на сумите, които колекторските фирми събират от длъжниците на телекомите. Цитират се данни, според които те надхвърлят 430 млн. лв. Предполагам, че мобилните оператори са продали големи пакети задължения, които смятат, че им се дължат и са ги прехвърлили на колекторските фирми за 20-30% от стойността на вземането. Това заяви адвокат Петър Хранов, коментирайки нарастването на сумите, които колекторските фирми събират.

По думите му за колко ги продават зависи от това, доколко са ликвидни, откога са. "По мои сведения над 90% от тях са погасени по давност", каза експертът пред БГНЕС.

За първите шест месеца на годината на колекторските фирми е възложено да съберат близо 1 милиард лева от физически лица. Това са със 160 милиона повече спрямо същия период на миналата година, като често се случва две фирми събират един и същи дълг, предаде преди дни bTV.

Публично от Асоциацията на колекторските агенции твърдят, че независимо от давностния срок, имало текстове в Данъчния процесуален кодекс, с които този срок можел да бъде рестартиран. Според Петър Хранов подобни твърдения нямат основание, защото, "ако приемем, че в данъчния процесуален кодекс съществуват такива текстове, то това е нонсенс, защото законът урежда публично-правни, а не частно-правни взаимоотношения".

"А единствените начини да се прекъсне давността и да започне да тече нова са изчерпателно изброени в Закона за задълженията и договорите. В случая законът няма приложение и колекторските фирми лъжат, за да измамят хората, а, може би, и да си придадат тежест. Още по-тъжното е, че определени медии вземат тезите им за чиста монета и не правят допълнителни проверки за истинността им", казва адвокатът. 

Какво трябва да бъде поведението ни, когато получим писма и обаждания от колекторски фирми? 

"В такива ситуации не бива да подписваме абсолютно нищо", съветва Хранов. "Не трябва да се съгласяваме да плащаме каквито и да било суми, преди да ги проверим. Най-добре е да се потърси правна помощ от юрист. Защото при всяко едно изявление, в което се признава задължението, наистина започва да тече нова давност от 3 години. Което означава, че ако един гражданин признае задължението и не го оспори по надлежния ред, действително може да се прекъсне давността", казва той. 

"В масовия случай колекторските фирми просто изнудват хората, злоупотребяват с незнанието им. Съществено е и друго - няма случай, в който колекторска фирма да е завела дело за сума, дължима към мобилен оператор, и да го е спечелила, ако човекът срещу тях се е консултирал с адвокат. Българските граждани не трябва да се страхуват от водене на дела", съветва Петър Хранов. По думите му в много от случаите е по-добре да се заведе дело, отколкото да стоят и да не правят нищо.

Той съветва, ако се получи писмо от колекторска фирма, да се свържете с адвокат и започнете да я съдите, за да бъдат обявени тези суми за недължими. "Аргументите ни не са единствено за изтекла давност от 3 г., има и куп други порочни неща - дори и да не е изтекла давността, те претендират, че имат договори за цесия, които няма как да породят действие, без да са уведомени страните и др. Идеята е да бъдем активни в момента, в който получим писмото от колекторската фирма, да не се плашим и да не смятаме, че сме обречени да плащаме исканите от тях суми", смята адвокатът.

Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес