В България действа принципът на пазарната икономика и работната заплата трябва да се определя на пазара на труда. Това заяви пред "Фокус" председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев, по повод предложението на правителството за минимална работна заплата между 35 и 55% от средната за страната.
Велев изтъкна, че съотношението на минималната към средната заплата у нас вече е 50%, а за 20 области на страната това съотношение е дори 60%“. Разумният диапазон е между 30 и 40%, а ние отдавна сме го подминали, отбеляза Велев.
"Няма такова съотношение в ЕС, там няма и 50%. Ние продължаваме да растем административно, което води до забрана за назначаване на ниско квалифициран персонал“, уточни той.
Велев допълни, че това е дискриминация към хората с ниска квалификация. "Те биват уволнявани или минават в сивият сектор, защото не могат в съответния икономически сектор да изработят тази минимална заплата, която се определя административно“, аргументира се Велев. Колкото по–голямо е съотношението между минимална и средната работна заплата, толкова по-голяма е безработицата, съответно и сивият сектор расте, отбеляза Васил Велев.
Вчера синдикатът КТ "Подкрепа" излезе със становище, в което се противопоставя на предложението минималното ниво на работна заплата да се определя регионално. Ние смятаме, че определянето на едно национално равнище на минималното възнаграждение е подходът, който трябва да следваме. Регионални МРЗ крият редица опасности, чието приемане е неоправдано, казаха от КТ "Подкрепа".