В началото на тази година работодателските организации обявиха, че не са доволни от начина, по който правителството изпълнява договорените с тях реформи в енергетиката. Според бизнеса е факт пълното неглижиране от страна на кабинета на това споразумение.
"От всички договорени позиции само една е изпълнена – прекратено е свързването на нови източници производители на ел. енергия на преференциални цени от оборски тор, в случая. С което може да се каже, че до голяма степен е предотвратено бъдещо покачване на цената, за сметка на скъпа енергия от ВЕИ. Всичко останало е в процес на бавно осмисляне", коментира ситуацията Васил Велев, председател на Управителния съвет на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ).
Големите сметки са факт и те до голяма степен са причина за забавяне на износа и за забавяне на заетостта – нещо, за което предупредихме, че статистиката ще го улови по-късно. Ето, тя вече го улови, допълни Велев пред БНР.
Той уточни, че от 1 февруари може да бъде редуцирана добавката "задължение към обществото", но за целта трябва да се направят законови промени.
"Оказва се, че не всички приходи от квоти за емисии парникови газове се насочват към Фонд "Сигурност на електроенергийната система". Близо една трета отиват в ПУДООС към Министерството на околната среда и водите. Това е абсолютно недопустимо, тъй като може да се насочват в други посоки такива приходи, след като се покрие дефицитът, който се генерира от скъпата енергия от възобновяеми източници. В случая това съвсем не е така. /…/ За да се промени това, очевидно трябва да се направят поправки в някои закони. Износът продължава да не участва данък "задължение към обществото“. Имаме предложения как това да става на пазарен механизъм. В същото време не се използва понижаването на цената на природния газ изцяло, за да се намали кроссубсидирането", обясни Васил Велев.
Според него някои от предлаганите мерки могат да върнат цената на тока на нивата от 1 август миналата година.
Велев каза, че още днес имат среща с министъра на икономиката. Предстои представители на бизнеса и работодателите да се срещнат с парламентарните групи. Той не изключи възможността да се стигне до нови протести на бизнеса в случай на съпротива от страна на институциите, но подчерта, че това е крайна мярка.