Новата линия на бедност не би трябвало да попречи на изпълнението на бюджета и не очаквам съпротива срещу нея. Линията на бедност не е достатъчна и няма почти никаква приложимост, освен добавките за хората с увреждания.
Това заяви икономическият съветник на КТ „Подкрепа“ Ваня Григорова пред bTV за новата определена линия на бедност от Министерски съвет – 504 лв., която ще влезе в сила от началото на 2023 г.
Григорова обясни, че целта на линията на бедност не е да компенсира, а това е една призната европейска методология и сочи толкова – 504 лв. Досега никога не е имало такъв ръст на линия на бедност, но за август месец през 2022 г. спрямо 2021 г. инфлацията е 17.7%, анализира Григорова.
Около 22% са бедните хора в България.
Пенсията не е обвързана с линията на бедност, уточни Григорова.
Ваня Григорова добави обаче, че пенсиите в България са изключително ниски и дори хора с над необходимия трудов стаж получават ниски пенсии – това е генералният проблем според нея.
По-големият проблем е, че в линията на бедност, дори в този размер, няма да се усети от българските граждани, изтъкна Григорова.
Ваня Григорова изтъкна, че инфлацията зависи от цените на горивата. Тази несигурност обаче кара производителите и търговците да поддържат високите цени. Ако трябва да чакаме всеки месец, за да видим каква ще е цената на газа и петрола, няма как бизнесът да си направи сметка, за да може да планира занапред, каза още Григорова.
Още: 504 лв. ще е линията на бедност в България през 2023