От днес, 17-ти юли, в сила са новите промени в Кодекса на труда, които минаха като част от социалната реформа на вицепремиера Ивайло Калфин. Ето и какво предвиждат някои от тях:
- Младежите между 16 и 18 г. вече могат да работят до 22 часа, вместо до 20 ч. каквото ограничение имаше досега. Те могат да работят при 7-часов работен ден, нямат право да полагат извънреден и нощен труд.
- Въвежда се нов вид трудови договори - за краткотрайна сезонна селскостопанска работа. Това са т.нар. еднодневни договори.
- Отменя се задължението на работодателите да изготвят графици за отпуските. Остава обаче 2-годишната давност, след края на която неизползваните дни ще се погасяват.
- Работодателят ще продължи да определя време за задължително присъствие на работниците и служителите, но часовете извън него могат да се отработят във всеки друг ден от седмицата. Изрично се регламентира, че начинът на отчитане на работното време се урежда в правилника за вътрешния трудов ред на предприятието. При контрола от страна на Главна инспекция по труда (ГИТ) ще се следи дали при разпределението на работното време и отработването на часове в други дни се спазват изискванията за задължителна междудневна и седмична почивка
- Работодателите се задължават да водят трудови досиета на работниците и служителите си, в които се съхраняват документите във връзка с възникването, съществуването и прекратяването на трудовото правоотношение
Научете в Expert.bg какви други промени има в Кодекса на труда, както и подробности за тях.