Икономическите дейности у нас, където се наблюдава преобладаващ дял на жените сред заетите, са няколко на брой. В три от тях делът на дамите надхвърля цели 80% от работещите в тези сфери.
Икономическите дейности с най-голям относителен дял на заети жени у нас са „Производство на текстил, облекло, обувки” (87% от заетите), „Медико-социални грижи с настаняване и социална работа без настаняване” (84.1%) и „Образование” (80.8%), става ясно от данните на Националния статистически институт, цитирани от Expert.bg.
Сред останалите икономически дейности, където делът на жените е най-висок у нас, попадат още „Хуманно здравеопазване” (78.1%), Финансови и застрахователни дейности” (65.8%), „Хотелиерство и ресторантьорство” (65.6%) и „Юридически, счетоводни, архитектурни и инженерни дейности” (64.9%).
Източник/графика: НСИ
Инфографиката е изготвена от НСИ по случай Международния ден на жената – 8 март.
Започнал като политическо събитие, празникът постепенно става част от културата на много страни по света, пишат от институцията.
През 1975 година, обявена от Организацията на обединените нации за Международната година на жената, 8 март е отбелязан като Ден на жената. Две години по-късно, през декември 1977 г., Общото събрание на ООН със своя резолюция обявява 8 март за Международен ден на жената, който да се чества всяка година от държавите членки, в съответствие с техните исторически и национални традиции.
Кой е най-масовият семеен бизнес в България?
В България първото публично честване на този ден е с беседи през 1915 г., а като общобългарски празник е въведен в средата на XX век, посочват от НСИ.
В доклад, посветен на жените на пазара на труда у нас, Институт за пазарна икономика също представя секторите с най-висок дял жени сред наетите, като се позовава на даниите на НСИ за наетите по трудово и служено провоотношение у нас. Поради това данните се разминават с инфографиката на НСИ, която разглежда дела на заетите, което е различно понятие от "наети".
Източник/графика: НСИ/ИПИ
Заети лица (близо 3.7 млн. души към края на третото тримесечие на миналата година) включват наетите и самонаетите лица, ангажирани в дадена производствена дейност, попадаща в производствените граници на системата. Наети лица (2.7 млн. души) са лицата, работещи за дадена институционална единица резидент и получавайки възнаграждение за вложения труд. В наетите лица се включват наетите работещи по трудов, граждански или работещи без договор. Самонаети лица (980 950 души) са лицата, които са еднолични собственици или съсобственици на некорпорирани предприятия, в които те работят, става ясно от методологията на НСИ.
Още: В кои сфери работят повече жени отколкото мъже