Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Тристранката в спор за минималната работна заплата през 2016-а

29 октомври 2015, 18:31 часа • 15224 прочитания

Националният съвет за тристранно сътрудничество не постигна съгласие за размера на минималната работа заплата (MP3) през 2016 г. Работодатели, синдикати и държава обсъждат най-важните финансови закони за догодина, съобщава bTV.

Министерството на финансите предлага минималната работна заплата да се увеличи до 420 лева.

При обсъждането на проектобюджета за 2016 година бизнесът настоя да отпадне класът за прослужено време, ако се вдигне минималната работна заплата. Бизнесът изчисли, че с клас прослужено време минималната заплата всъщност ще бъде 470 лева, което ще им създаде сериозни проблеми.

Ще се мисли от 2017 г. минималната заплата да се определя, стъпвайки на ясни критерии.

От синдикатите пък заявиха, че МРЗ остава твърде малка спрямо съседните държави и особено спрямо страните от ЕС, закъдето и заминават българските специалисти.

Около 11% от заетите в страната получават минимална работна заплата, сочи статистиката.

Националният съвет за тристранно сътрудничество не одобри проекта на бюджет на Държавното обществено осигуряване. Вицепремиерът и министър на труда и социалната политика Ивайло Калфин обобщи по време на заседанието на Тристранния съвет, че не може да се говори за подкрепа на бюджета на ДОО.

По отношение на искането на работодателите да не плащат първите три дни болнични, Калфин каза, че трябва да се търси решение, но то не е в прехвърлянето им изцяло към НОИ, а в посока да се ограничат злоупотребите.

Вицепремиерът е на мнение, че системата, която в момента съществува за договаряне на минималните осигурителни прагове не е добра и трябва да започнат разговори още тази година за промяната й, като се обсъди кои икономически параметри да влияят върху определянето на праговете, в които няма договореност.

КТ "Подкрепа" се обяви против замразяването на социални плащания в проекта на бюджет на Държавното обществено осигуряване. Президентът на синдиката Димитър Манолов коментира, че не могат да подкрепят бюджет, в който прекалено често се среща "запазва се".

Заедно с новия бюджет се дискутира и актуализацията на тазгодишния - причината е, че се налага да се отпуснат допълнителни пари за заплати на учителите, но и за МВР и МО, след като стана ясно, че там реформи не са правени и на практика парите за заплати на служителите вече са похарчени.

„Съгласете се, че би могло експертният екип на МФ да подготви законодателни промени в законите, регламентиращи работата на отделни ведомства, но независимо че е вярно, че ако се мести гробище, не може да разчиташ на помощ отвътре, все пак тази инициатива за промяна в отделните сектори би трябвало да среща подкрепа от самите ресорни министри”, отбеляза финансовият министър Владислав Горанов.

Преди малко стана ясно и че Горанов се отказва да променя начина на формиране на магистратските заплати. 

„Категорично заявихме, че предложената промяна в начина на формиране на магистратските възнаграждения гарантирана в чл. 218, ал. 2 от ЗСВ е неприемлива. За удовлетворение мога да кажа, че министър Горанов възприе тази теза, заяви, че е доста спорна от гледна точка на съответствие на неговото предложение с конституцията и няма да доведе до конкретни финансови облекчения върху общия бюджет на държавата бюджета”, това каза представляващият ВСС Соня Найденова, след среща на членове на ВСС с министъра на финансите Владислав Горанов.

 

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес