Твърденията на опозицията за спестени 40 млн. лв. в БДЖ всъщност са 15 млн. лв. оперативна загуба на дружеството към момента и 25 млн. лв. за ремонт на подвижния състав. Това заяви министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Ивайло Московски на днешното правителствено заседание.
Според него сега БДЖ има 565 млн. лв. задължения. От тях 109 млн. лв. са от БДЖ "Товарни превози", а останалите са от "Пътнически превози".
При обсъждането на темата той посочи, че има предписание за спиране на 32 локомотива, защото не са ремонтирани и са опасни за хората.
Министър Московски подчерта, че въпреки разреждането на движението на влаковете, няма дестинация, която да е останала без железопътен транспорт.
От стенограмата на Министерския съвет става ясно, че Московски е готов да покани бившия транспортен министър Петър Мутафчиев за управител на „Пътнически превози”. Щом може да вкара 140 млн. лева, ще го поканя и ако успее, ще си скъсам дипломата и ще си подам оставка, иронизира сегашният транспортен министър.
"Миналата година дружеството е на 15 милиона лева оперативна загуба, може и повече да стане, защото още не са готови пълните разчети, и 25 милиона неремонтиран подвижен състав, за което в момента аз имам предписание цялата серия 32 локомотива да ги спра от движение, защото вече са опасни, хора могат да загинат. Това ще го направя. Там са им 40-те милиона, които твърдят, че са ги спестили: в оперативна загуба 15 милиона на дружеството към днешна дата и 25 милиона неизвършени ремонти. Така че, ако това е влизане в рамките на 140 милиона, мога и аз да го направя – догодина ще е 30 милиона оперативната загуба и 50 милиона неремонтиран подвижен състав, което са глупости общо взето", обяснява Московски.
Сегашният транспортен министър твърди, че 40-те млн. лева, за които говори Мутафчиев, са държавна помощ и докато ЕК не разреши нотификация, всъщност ги няма. Според заместник-министъра на финансите Кирил Ананиев обаче това не е така – той посочва, че в Закона за бюджета е вписано „становище на ЕК”, което било по-лека форма. Дайте ми ги в субсидията, подскача веднага Московски, заявявайки, че така записано парите не могат да бъдат дадени на транспортното министерство. Това е процедура, която трябва да приключим първо с ЕК, отвръща Ананиев. Приключете я, връща Московски. Ще я приключим, е отговорът. Кога, пита Московски. В близко време, знаете, че на ЕК не може да се поставят срокове, отговаря Ананиев. Утре трябва да спра още 90 влака, знаете ли вие как се работи с железничарите, контраатакува Московски.
"Никъде няма направления, дестинации, където да липсва железопътен транспорт. Има разреждане, има намаляване на броя на движещите се влакове, но никъде няма изключване, въобще да няма влакове. трябва да се вместя в 140 млн. лева и го правя", пояснява Ивайло Московски.