Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Теменужка Петкова: България няма 20 млрд. лв. за инвестиция в АЕЦ "Белене"

15 август 2017, 12:00 часа • 4932 прочитания

Българската държава няма 20 млрд. лв., които да инвестира в проекта АЕЦ "Белене". Това заяви енергийният министър Теменужка Петкова на пресконференция, на която представи приоритетите на правителството в областта на енергетиката, предаде репортер на Actualno.com. По думите на министъра процедурата по приватизация на проекта ще започне през 2018 година.

"Българската държава не трябва да се ангажира с предоставяне на държавна гаранция и сключване на дългосрочни договори. Този проект трябва да се реализира на пазарен принцип", коментира още бъдещето на "Белене" Петкова. 

Тябва да имаме ясна визия по отношение на това как да се използва оборудването за АЕЦ "Белене". По този проект ние нямаме право на грешки, категорична бе Петкова. Знаете, че имаме договор с Българската академия на науките (БАН), откъдето трябва да направят анализ за оборудването на "Белене". Втората част от анализа на учените е свързана с основните посоки на енергийната стратегия на България до 2030 г. с хоризонт до 2050 г., каза енергийният министър.

Изключително важно за нашата енергетика е да направим така, че да удължим живота на пети и шести енергоблок на АЕЦ "Козлодуй". Предстои да бъдат извършени тестове по отношение на увеличаване на мощността на шести блок на АЕЦ "Козлодуй", обяви Петкова.

По думите й сектор "Енергетика" е финансово стабилен. Петкова изрично подчерта, че на първо място за правителството в сектора е енергийната сигурност, като в това отношение се залага на собствен добив от "Терес" и "Силистар", както и на изграждане на междусистемните връзки с Турция, Гърция и Сърбия. Изграждането на интерконекторите ще ни позволи да построим и хъб "Балкан", убедено каза Петкова. Тя добави като приоритет и либерализацията на пазара.

Проектът "Цанков камък"

През 2012 г. извършихме поредица от проверки в НЕК и една от проверките беше свързана с "Цанков камък". Налице са поредица от забавяния, свързани с този проект, а всичко това го оскъпява допълнително, заяви Петкова. Прокуратурата е тази, която ще каже кои са отговорните лица. Това, което беше установено тогава, е, че приблизително 200 млн. лева са разходите за този проект, които са извършени без обществена поръчка. НЕК инвестира около половин милиард в този проект, но целият негатив от него се поема от НЕК, поясни енергийният министър.

Няма опасност за хората по отношение на язовир "Цанков камък", категорична бе Теменужка Петкова.

Бъдещето на ТЕЦ-овете

Друг важен приоритет за нас ще бъде работата на горивните инсталации, като ние ще се съобразим с регламент на ЕС, който налага много по-сериозни условия за работа на тези инсталации, посочи Петкова.

Правителството, а и всички политически партии, се обединихме около това да се получи дерогация (Частична отмяна на определен закон - бел. ред.) по отношение на горивните инсталации, която да бъде безсрочна. Всяка една от тези централи трябва да докаже, че прави всичко необходимо, за да може Европейската комисия да реши да ни даде тази безсрочна дерогация, стана ясно още от думите на енергийния министър.

Радиоактивните отпадъци

По отношение на радиоактивните отпадъци ние сме поели ангажимент да ги съхраняваме на площадка "Радиана". Предстои тя да бъде изградена. Успяхме да получим разрешение за строеж и това ни дава възможност да започнем дейностите по строителството на площадката, коментира още Теменужка Петкова.

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес