В официален бюлетин на Министерството на земеделието (МЗ) няма как да се дава информация за производство на фалшиво сирене, би било пълен абсурд. Това се посочва в позиция на Изпълнителния директор на Националния съюз на говедовъдите в България (НСГБ) Михаил Михайлов по повод някои информации в медиите за произведени у нас през миналата година близо 13 000 тона фалшиво сирене.
"Първо – цитираните цифри, за произведено у нас мляко, не отговарят на истината. Това са влезлите количества мляко в мандрите, произведени в България и внесени от чужбина. Например статистиката показва, че през 2023 година в обработените количества мляко, над 40 000 т е сурово мляко е от внос. Също така има използван млечен концентрат и съответно и сухо мляко. В тези цифри не влизат млеката продавани с млекомати и вероятно и на малките и бутикови мандри", пише той.
Още: Козе или краве - кое сирене е по-полезно за възрастните хора
"Имитиращият продукт не е сирене"
"Второ – т.нар. наречените имитиращи сирена, съдържащи в състава си краве мляко, са одобрени от съответните Наредби и Правилници относно производство на такива продукти изискванията са много големи. По същия начин трябва да става реализацията им – пакетирани, с етикети на който да пише всичко, и да се продават на щандове, където да пише с големи букви, че продукта е имитиращ. Щом всичко това е изпълнено, всеки, който иска може да си го купи. Щом сиренето има официален достъп на щанда, то е одобрено от здравните власти", подчертава Михайлов.
"Трябва да се знае също, че ние изнасяме и имитиращ млечен продукт и за чужбина. Чудим се, как да изнесем нещо, за да вземем някои лев, а съвсем официално в нашата преса и в десетки информационни сайтове, се втълпява заглавието – фалшиво сирене. Ами това не е сирене, то е написано в справката – Имитиращ сирене продукт. Но това заглавие слага в "кюпа“ всичкото сирене, което произвеждаме – и краве и овче, и биволско, и козе. Така много от хората, незнаейки нищо или малко по тази тема, прочетат ли, че и редовното сирене е фалшиво, едва ли ще купят някакво родно", възмутен е Изпълнителният директор на НСГБ.
Още: Кое е най-полезното сирене?