БЕХ, "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз" са извършили злоупотреба с монополно положение, категоричен беше икономистът Георги Ганев. Това е казус – има ограничения, защото до 95% от доставените количества газ трябва да бъдат закупени. А и "Чирен" е стратегически резерв, след кризата от 2009 година го държим пълен, заяви проф. Атанас Тасев, без да коментира, че от "Чирен" всяка година прави търгове за капацитет т.е. за пълнене на хранилището и се оплакват, че няма участници.
Става въпрос за това кой може да използва инфраструктурата – ЕК установи, че с цел да се пречи на конкуренцията не се допускат други български компании до газовата мрежа, подчерта Ганев пред bTV. Според него БЕХ чрез свои приходи, не българската държава, ще трябва да плати 77 млн. евро глоба и оттук насетне при дела няма нужда да се доказва монопол.
Същевременно Тасев продължи тезата, че през 2009 година "Овергаз Мрежи" не успели да доставят заявени количества газ от "Газпром Експорт" преди 9 години и след намесата на държавата клиентите на "Овергаз Мрежи" получили заявеното. Така той оправда положението и заяви, че Сашо Дончев "пряко или косвено носи вина за тази присъда", но подчерта и, че ако държавата дерогираше правилата на ЕС, също нямаше да се стигне дотук.
Може да се обжалва, но това не спира плащането на глобата, каза още Ганев. Претенцията за приватизация на "Булгартрансгаз" отпада и може да продължим с изграждането на газовия хъб "Балкан", добави Тасев. Проблемът е с интерконекторите, които или не стават, или компресорните станции са от "неправилната" за България страна (т.е. в коя посока тече газът не решаваме ние).