Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Според ЕК ситуацията около КТБ е много тревожна

03 август 2014, 11:53 часа • 26457 прочитания

Европейската комисия предупреждава БНБ и българското правителство, че твърде много закъсняват с осигуряването на достъпа до блокираните пари в Корпоративна търговска банка (КТБ), които са гарантирани по закон.

В писмо на Комисията до министъра на финансите и подуправителя на БНБ, с което БНТ разполага, се посочва, че Брюксел смята ситуацията за твърде тревожна. От документа става ясно още, че ако не се предприемат мерки, вложителите могат да имат право да съдят България в Страсбург, а това да струва скъпо на държавата.

В писмото, изпратено до българските власти в петък, се казва, че те изглежда са прехвърлили определените граници за изчакване преди да започне изплащането на гарантираните депозити. Европейската директива предвижда то да започне 20 дни след като компетентните органи установят, че съответната банка не може да изплаща депозити и няма изгледи да започне да го прави.

От своя страна преценката трябва да бъде направена най-много пет работни дни, след като за първи път се прецени, че съответната банка не може да изплаща депозити, информира Дарик радио.

Документът е подписан от Джонатан Фол - генерален директор на Генерална дирекция „Вътрешен пазар и услуги”. В него пише още, че компетентните органи разполагат, преди да предприемат тези мерки, с известно време като буфер, което - според информацията на Европейската комисия, изглежда е надхвърлено.

Сроковете, определени в общностното законодателство, трябва да се спазват, защото то е с предимство пред националното. Европейската комисия може да предприеме мерки за осигуряване прилагането на правото на Европейския съюз. Според наблюдатели това означава, че Комисията може да започне наказателна процедура срещу София, ако се установи нарушаване на общите закони.

Джонатан Фол уверява България, че Европейската комисия е готова да окаже експертна помощ, ако страната има нужда.

Петър Чернев
Петър Чернев Отговорен редактор
Новините днес