Тихомълком и без много шум правата за търсене и проучване на суров петрол и природен газ в "Блок 1-14 Силистар" са взети от "Шел Експлорейшън енд прадакшън (LIX) Б.В.", звеното на световния гигант Royal Dutch Shell ("Шел"), което досега се занимаваше с тази дейност и са дадени на малка италианска компания с подобно име. Това е станало с решение на служебното правителство на днешното му редовно заседание.
Новата компания, която поема правата за търсене и проучване в "Силистар", се казва "Шел Интернешънъл Експлорейшън енд Дивелъпмънт Италия С.П.А. – клон България". Справка в Търговския регистър показва, че компанията е регистрирана на 15 декември миналата година и се представлява от г-жа Камелия Петкова. Иначе представители на италианската фирма са Том Кьолберг и Катя Граси. Адресът ѝ в Италия е в Рим - Piazza Dell'indipendenza 11/B Roma, 00185 Italy. Италианският клон на Royal Dutch Shell се казва Shell Italia и е регистрирана в Милано, според справка в базата данни на Bloomberg. Shell Italia е основана през 1973 година, а от 30 юни, 2014 година, Shell Italia вече оперира под шапката на Kuwait Petroleum Europe B.V.
В регистъра на италианските търговски камари има потвърждение за съществуването на "Шел Интернешънъл Експлорейшън енд Дивелъпмънт Италия С.П.А. (Shell International Exploration and Development Italia S.P.A.). В графата "дейност" е записано, че компанията се занимава с "добив на нефт и природен газ на територията на България и/или трети страни".
Освен новата компания, вече е сменено и името на блока – от "Блок 1-14 Силистар" на "Блок 1-14 Хан Кубрат". Мотиви за смяната на името, както и на държателя на правата за търсене и проучване за евентуален добив в блока не са упоменати.
* В уточнение на информацията, пиарът на "Шел" в България Константин Петров посочи, че "Шел Интернешънъл Експлорейшън енд Дивелъпмънт Италия С.П.А." е част от структурата на Royal Dutch Shell. Става въпрос за компания в Италия, която е част от т.нар. upstream бизнес на петролния гигант, увери Петров. ПОДРОБНОСТИ ВИЖТЕ ТУК!
Припомняме, че Royal Dutch Shell пое търсенето и проучването за евентуален добив на петрол и природен газ през 2015 година, която тогавашният енергиен министър Теменужка Петкова каза, че британската компания ще вложи 18,6 млн. евро без ДДС.