Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Служебният кабинет предлага бюджетен дефицит от 6.4%, няма да пипа данъците

21 април 2023, 17:16 часа • 4093 прочитания

Предложеният законопроект за бюджет за 2023 г. е с дефицит от 6.4% от БВП. Това каза служебният премиер Гълъб Донев по време на брифинг в Министерски съвет. 

Той посочи, че първоначално идеята е била да се постигане на бюджет с дефицит от 3% от БВП на страната. "За да се постигне бюджетен дефицит от 3% без да се орязват социални разходи, служебното правителство подготви пакет от промени в данъчното законадателство: възстановяване на намалените ставки на ДДС, така нареченият данък свръхпечалба и други", обяви Донев. ОЩЕ: За да има пари за пенсии и държавни заплати: Ще има промени по данъците

Той обърна внимание, че първите две сили, а и други партии не одобряват идеята за промени в данъчната политика. ОЩЕ: Дефицитът, Еврозоната и данъците са пресечни точки между ГЕРБ и ПП-ДБ (ВИДЕО)

"При ясно обявената липса на парламентарна подкрепа, внасянето в Народното събрание на бюджет с дефицит 3% би било с предизвестен финал. Когато става дума за парите на държавата не можем да си позволим действия на инат. В амбицията си да разработи бюджет на държавата от дефицит от 3%, бяхме водени от убеждението, че българските граждани и българският бизнес не трябва да понасят тежестта на нов дълг. След проведени предварителни разговори и анализ, служебното правителство реши в Народното събрание да бъде внесен Закона за държавния бюджет за 2023 г., разработен на база действащо законодателство, оформило се чрез законодателните промени на 44-ото, 46-ото и особено и най-вече от 47-ото и 48-ото Народно събрание. Предложеният законопроект за бюджет за 2023 г. е с дефицит от 6.4% от БВП, който в номинално изражение представлява почти 12 млрд. лв", каза Донев. ОЩЕ: Официално: Данъчните мерки на шестото правителство на Радев

Той уточни, че служебното правителство и Министерство на финансите са в готовност да съдействат на народните представители за отразяване на всички разумни предложения за ограничаване на бюджетния дефицит. ОЩЕ: Радев и Нинова в спор грешка ли беше, че сме без бюджет (ВИДЕО)

Основните параметри на бюджета за 2023 г. представи министър Росица Велкова - Желева.

"Със законопроекта не предлагаме промяна в данъчната политика. При това положение ще е необходимо да бъде изтеглен нов дълг в размер на 13.7 млрд. лв., като в края на 2023 г. размерът на дълга ще достигне 46.8 млрд. лв.", заяви още финансовият министър. 

Стана ясно, че в проекта на бюджет е отразено увеличението на минималната работна заплата от 1 януари 2023 г. от 710 на 780 лв. "Предвидено е увеличение на разходите за персонал с 10% за всички бюджетни структури, които не са получили увеличение за 2022 г. За предучилищното и училищното образование са осигурени 545 млн. лв., от които 465 млн. лв. за възнаграждения на педагогическия персонал. Пенсионната политика се базира на допусканията за осъвременяване на всички размери на пенсиите с 12% за 2023 г. от 1 юли, като в резултат на това разходите за пенсиите по бюджета на ДОО нарастват с 3.7 млрд. лв. спрямо Закона за 2022 г.", обясни Велкова. 

Предвидени са 1.4 млрд. лв. за инвестициите по Плана за възстановяване и устойчивост. "По усвояването на европейските средства сме предвидили 2.4 млрд. лв. по разплащания за стария програмен период с оглед да няма загуба на европейски средства", добави финансовият министър.

Тя напомни, че хазартно отношение към публичните финанси не бива да се допуска, а спекулации за събираемостта на приходите, по думите й, е опасна. ОЩЕ: Велев: Бюджетният дефицит ще бъде 6-7%, ако нищо не се промени

Законопроектът за държавния бюджет и актуализираната средносрочна бюджетна прогноза за периода 2023-2025 г. - може да видите ТУК

Деница Китанова
Деница Китанова Отговорен редактор
Новините днес