Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

След стрес тестовете: Някои банки ще трябва да се погрижат за капиталовите си буфери

11 август 2016, 18:00 часа • 2554 прочитания

Банките в страната са стабилни, но някои от тях ще трябва да вземат мерки за увеличаване на капиталовите буфери и намаляване на рисковите експозиции. Това става ясно от изявление на гуверньора на Българската народна банка (БНБ) Димитър Радев по повод прегледа на качеството на активите и стрес тестовете на трезорите у нас.

Днес Управителният съвет на БНБ е приел резултатите от проверките, обобщени от международната консултантска компания "Делойт". Очаква се в събота, 13 август, да бъдат оповестени подробности и данни за всяка банка поотделно. Докладът с резултатите е предоставен на министъра на финансите, а в понеделник ще бъде депозиран и в Народното събрание.

"Основната цел на прегледа бе да се даде задълбочена и независима оценка на банките и банковата система като цяло. Това бе безпрецедентна по своите мащаби инициатива в банковата история на страната, в която под ръководството на БНБ бяха пряко ангажирани над 900 експерти, включително представители на най-реномираните международни одитни компании", посочи Радев.

По думите му има три основни извода от стрес тестовете:

- Банковата система на страната е стабилна. Основният показател за финансова устойчивост на банките, измерен като съотношение между базов собствен капитал и рисково претеглени активи, е значително над минималните регулаторни изисквания на системно ниво, а също така и над средните равнища за европейските банки, отчетени при наскоро приключилия европейски стрес тест. Този показател, след корекциите в резултат на прегледа на качеството на активите, възлиза на 18.9% при регулаторен минимум от 4.5%. Стрес тестът показва, че ако актуалните макроикономически прогнози до 2018 г. се материализират, този показател допълнително ще се подобри до 22.2%. В случай на дълбока икономическа криза, която е малко вероятна, този показател би се понижил до 14.4%. За европейските банки данните са значително по-ниски и възлизат съответно на 13.9 и 9.4%. Следователно, капиталовата позиция на нашите банки на системно ниво е стабилна с възможност да абсорбира шокове при неблагоприятни пазарни условия.

- Капиталовата адекватност на всяка една банка, след прегледа на качеството на нейните активи, остава над минималните регулаторни изисквания. Разбира се, индивидуалните данни варират спрямо посочените осреднени числа. В зависимост от това са изготвени мерки, които за някои банки предвиждат поддържане на съществуващите капиталови буфери, докато за други са насочени към увеличаване на капиталовите буфери и намаляване на рисковите експозиции. Конкретните мерки и срокове са посочени в документите, които ще бъдат публикувани в събота. Изпълнението им започва от понеделник, 15 август 2016 г. Те ще бъдат включени както в плановете на банките за оптимизация на техния капитал и баланси, така и в надзорния процес, осъществяван от БНБ.

- Резултатите от прегледа не налагат публична подкрепа на банките с ресурси, финансирани от държавния бюджет. Мерките за поддържане и подобряване на капиталовата позиция на отделните банки са основани изцяло на пазарни решения и частни източници.

Проверките коментира и финансовият министър Владислав Горанов.

"Като министър на финансите за мен е от огромно значение, че резултатите показват, че не е необходимо ангажирането на публичен ресурс за подкрепа на стабилността, ликвидността и доверието в нито една банка. Заделеният от правителството фискален буфер, който служеше като потенциална застраховка за запазване на стабилността на банковата система, ще бъде използван за плащания по дългови падежи, с което отпада нуждата от рефинансирането им с нов дълг", казва той в изявление, разпространено от пресцентъра на МФ.

Деница Райкова
Деница Райкова Отговорен редактор
Новините днес