Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Синдикатите искат, работодателите не дават: Сблъсък за това колко пари ни трябват, за да живеем добре

23 май 2024, 08:31 часа • 12400 прочитания

Сблъсък между работодателите и синдикатите колко да е минималната работна заплата през 2025 г. Добрин Иванов, изпълнителен директор на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) обясни пред БНТ, че не само българското законодателство по въпроса е погрешно, а самата европейска директива за мининални работни заплати води до намаляване на конкурентоспособността на Европа. 

Още: КНСБ каза колко трябва да е минималната заплата от 2025 г.

Колко пари ни трябват, за да живеем добре?

"Европа изостава зашеметяващо бързо от своите конкунрети като Китай например и това се случва заради Зелената сделка, социалният стълб и всички ограничения, които се налагат на бизнеса и влошаване на бизнес средсата", коментира Иванов. 

Атанас Кацарчев, главен икономист на КТ "Подкрепа", отговори на Добрин Иванов, че за съжаление покупателната способност на хората не расте - цените постоянно се увеличават, заплатите се опитват да ги догонят и се получават така, че се гоним във времето, без да се настигаме. 

"Колко пари ви трябват за да живеете, без да мизерствате?", запита Кацаречев. Той смята, че трябва има такова ниво на заплащане, за да може един работещ сам живеещ човек да живее нормално и добре. 

Колко трябва да е минималната работна заплата?

Според него хора има достатъчно за работа, но няма адекватни заплати, които да се предлагат. 

Добрин Иванов от АИКБ го репликира с аргумент, че работодателите подкрепят да има увеличение на минималната работна заплата, но да не е с аргумент, който го изказва някоя директива или закон. Адекватна минимална работна заплата е именно като се вземе ръстът на инфлацията, а другият показател е ръстът на производителността, защити тезата си Иванов. 

Според него минималната работна заплата трябва или да е около 1 000 лв. или под 1 000 лв. 

Това, което притеснява главния икномист на КТ "Подкрепа" Атанас Кацарчев е, че минималната работна заплата се облага с данъци. Трябва необлагаем минимум, с който минималната работна заплата да не се облага с данъци, настоя Кацарчев. 

Добрин Иванов пък посочи, че в САЩ и Норвегия няма минимална работна заплата, а доходите на хората се определяли по друг механизъм. Атанас Кацарчев пък му отговори, че има протести в здравеопазването и образованието и ако няма общо усилие да се пазят хората в страната, накрая ще се окаже, че у нас са останали само хората, които работят на минимална работна заплата. За да се привлекат качествени специалисти, трябва да се дава адекватно възнаграждение, настоя Кацарчев. 

Още: По-висока минимална заплата за висшисти: Предложение на КНСБ

Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес