Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Синдикати и работодатели се карат за какво се карат - за заплати, осигуровки и държавната политика

05 октомври 2018, 09:30 часа • 4755 прочитания

Темите, които ни разделят, са по-малко от тези, които ни обединяват. През 2019 година има две изборни кампании, а по избори здравият разум напуска хората. Затова си поставихме задачата да определим методиката за минималната работа заплата. Това заяви председателят на КТ „Подкрепа” Димитър Манолов.

Още: С бойкот или без бойкот: Цените на основни продукти продължават да растат

Още: Теменужка Петкова каза колко е спадът на оборотите на магазините в деня на бойкота

Пред Нова телевизия, Теодор Дечев от АИКБ също отрече, че има скандали със синдикатите. "Г-н Велев малко се тръшкаше", пошегува се експертът на КТ "Подкрепа" Ваня Григорова.

Дечев посочи, че сега има предложение в над 30 икономически дейности работодатели да си договорят минималната работна заплата. Въпросът е какъв да е механизмът. Там, където няма синдикати, ще се намесва държавата. По думите на Григорова обаче работодателите искат първо да има договорка за другите заплати, а чак накрая да е минималната по преценка на държавата. Синдикатите обаче искат обратното – защото иначе работодателите щели да могат лавират, като не се знае първо "националната" минимална заплата. Дечев не се съгласи, че това е мотивът на работодателите – защото вече си има минимална работна заплата. Той заяви, че работодателите целят друго – да участват както те, така и синдикатите в средносрочната бюджетна прогноза, където сега действа само държавата.

Григорова не се предаде и обвини АИКБ, че промени законодателството, за да вкарва бизнесът още по-евтини работници от чужбина. Затова, по думите на Григорова, остава само минималната работна заплата. А Дечев защити вносът на хора с думите, че каквато и заплата да се предлага сега, "хора няма".

Още: Няма да изкривяваме пазара: Желязков не каза нищо конкретно за мерки за скъпите храни

Още: Ядрената енергетика в България и ЕС ще се развива чрез активно сътрудничество

Същевременно председателят на АИКБ Васил Велев обяви пред БНТ, че бизнесът не може да подкрепи увеличението на максималния осигурителен доход и напомни, че в предизборните програми това го нямало. Няма да има драматичен ефект, но ще е негативен, обобщи Велев, според който държавата ще се размине с десетки милиони, ако бъде вдигнат максималният осигурителен доход – защото България щяла да стане по-непривлекателна за чуждия IT сектор.

Манолов обаче напомни, че първоначалната идея на максималния осигурителен доход е била той да е десет пъти минималната работна заплата. Сега спорим за 3000 лева максимален доход (бел. ред. – увеличение от 400 лева спрямо действащия максимален осигурителен доход от догодина), а трябваше да е 5600 лева – връзката се разкъса, заяви синдикалистът. Очевидно в синдикатите не членуват висококвалифицирани специалисти, заяде се Велев.

Що се отнася до поскъпването на живота, председателят на АИКБ напомни, че е сезирана КЕВР – да разследва евентуални манипулации на Енергийната борса. Не може да имаме за един и същи час двойна промяна, каза Велев. Според него именно такива манипулации са най-голямата опасност за стандарта на живот в България в момента.

За финал Манолов подчерта, че не е сигурен дали това, за което са говорили с правителството вчера (4 октомври) ще бъде изпълнено така, както се е говорело. И предупреди, че не трябва увеличението на заплатите в държавната администрация да отиде основно за хора зад бюра. А Васил Велев се обяви категорично против увеличение на заплатите на чиновниците на обща основа – според него увеличение може да се прави, като се съкръщава различна администрация и съответно остават повече пари за по-малко хора.

Още: София е с най-високата средна заплата в България, ето колко достигна

Още: Българската икономика се е ускорила в края на 2024 г.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес