Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ще има или няма да има втори лифт на Банско - държавата се обърка

06 септември 2013, 17:02 часа • 17026 прочитания

Тотално противоречие между официалните съобщения на Министерския съвет (МС) и Министерството на икономиката и енергетиката (МИЕ) относно един и същ въпрос възникна днес.

Именно на днешния ден вицепремиерът Даниела Бобева, която отговаря за икономическите въпроси, имаше посещение в Банско, Разлог и Добринище. На това посещение тя се срещна с представители на бизнеса и местната власт в тези градове.

Според съобщението на Министерския съвет на въпрос дали ще има разширение на ски зоната и изграждане на втори лифт в Банско, Бобева отговаря: „Не искайте от мен да реша за секунди въпрос, който три правителства преди нашето не са решили. Ще говорим с министрите и ще решим какво да правим”. Според съобщението на МИЕ обаче "правителството твърдо застава зад проекта за втори лифт", като Бобева лично е потвърдила държавната подкрепа за проекта.

В съобщението на МС се казва още, че Бобева е обяснила следното: “Планът за управление на Пирин не позволява разширяване на зоната. Предстои изготвяне на нов план. Той ще бъде подложен на широко обществено обсъждане и с него ще се очертае бъдещето на Пирин”. Точно този аргумент използваха и „За да остане природа в България” при оспорването на решението – нарушен е Планът за управление на НП "Пирин" и на концесионния договор за ски зона "Банско".

Вторият лифт в Банско се превърна в безкраен низ от спорове между общинските власти и природозащитниците от „За да остане природа в България”. При правителството на Бойко Борисов дори се стигна до устно обещание за лифт, но това така и не беше финализирано като официално решение – когато случаят се раздуха, Министерският съвет замрази решението. Впоследствие Върховният административен съд (ВАС) постанови, че изграждането на лифт в местността Платото в Национален парк "Пирин" е незаконно, след като първо обаче каза точно обратното.

Исканията на бизнеса в региона

Зам.-министърът на икономиката и енергетиката Бранимир Ботев, който придружаваше Бобева, отчете че България вече е на четвърто място сред дестинациите за ски туризъм в Европа и има потенциал да посреща 1,5 млн. туристи в ски сезона, но поради липса на капацитет посреща само около 400 000 годишно.

“Очевидно ще трябва да направим всичко възможно това да се случи - дали това ще е втора кабинкова линия, дали трета - но нещата, които са започнати, трябва да се надграждат и да се довършат”, коментира Ботев.

В Разлог пред Бобева бе представен проектът за ски център “Кулиното”, който не се осъществява заради ограниченията за строителство в защитената от ЮНЕСКО Пирин планина. В Добринище пък хората поискаха да се даде зелена улица на проекта за ски зона “Добринище”.

При всички срещи бе отправено искане държавата да се ангажира с изграждане на газопровод Симитли - Разлог - Банско, тъй като поради отоплението с дърва и въглища тежък смог покрива селищата в региона през зимата. Пускане на теснолинейката Добринище-Симитли също би подпомогнало развитието на района, смятат местните жители. Изграждане на многофункционална спортна зала и създаване на спортно училище или спортни паралелки и паралелки, изграждащи кадри за туризма, бяха някои от предложенията към държавната и местната власт, поставени на срещите с вицепремиера Бобева.

Един от най-острите проблеми, с които запознаха вицепремиера Бобева собствениците на къщи за гости в Разлог, бе невъзможността на туристите да се предлага т.нар. занаятчийска храна - местни специалитети, произведени от продукти от фермите на хората в района. “Навсякъде по света изнасяме специалитетите на Разлог само с касов апарат, тук ни е забранено да предлагаме на гостите си нашите местни деликатеси”, оплакаха се собственици на къщи. Те изразиха недоволството си и от сериозните суми за авторски права, които плащат за музиката в заведенията си. Предложението бе да се промени методиката, по която се изчисляват тези такси.

Забавянето на плащанията и тежката бюрокрация при кандидатстването за средства по европрограми, сериозната бюрокрация в администрацията, корупционни практики и неразбиране на проблемите, рекет от страна на проверяващите органи са нещата, които пречат на бизнеса в региона, стана ясно още на срещите с вицепремиера Бобева. Собственици на хотели в Банско се оплакаха, че в нароилите се напоследък апартаментни комплекси се предлага хотелско настаняване без собствениците им да са ги регистрирали като места за настаняване, без те да са категоризирани и лицензирани. “Това поставя нас, изрядните, в неизгодно положение в сравнение с онези, които предлагат незаконна услуга”, споделиха хотелиерите.

Животновъди и земеделци от Добринище поискаха субсидиите да се раздават по-справедливо, според вида и начина на производство на селскостопанската продукция.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес