Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Само 40% бил делът на петрола в цената на горивото

28 август 2015, 17:26 часа • 6265 прочитания

Проверките не засягат ценообразуването. Дълбоко се съмнявам и до каква степен един такъв терор с постоянни проверки би принудил производителя да намали цените, защото, в крайна сметка, се проверяват търговски обекти, които очевидно не произвеждат горива. Това каза пред БНР финансистът Емил Хърсев, коментирайки проверките на горивата по бензиностанциите у нас.

По думите му анализите до момента показват, че надценката на търговците на горива е в рамките на около 10%. Експертът е убеден, че цените на горивата ще последват спада на цените на нефта.

Трябва да се има предвид, че цените на крайния продукт, разбира се, не следват автоматично и не могат да следват автоматично, в същия миг, спадането на цените на суровината.

Делът на петрола в цялата цена на горивата е не повече от 40%, а останалото са печалбите, търговските надценки и най-вече акциза и ДДС. Именно кражбата на този компонент, който е поне половината от цената на горивата, т.е. акцизи и ДДС, е и мотивът, който тласка сивия сектор, пише Expert.bg.

Във всяка държава укриването на данъци е престъпление и тя трябва да се бори с него. Прекалено голям е апетитът, който поражда високото ниво на акцизите, констатира Хърсев и уточни, че поевтиняването на горива не може да стане веднага.

"Трябва да се има предвид, че тези горива, които са в момента на пазара, най-малкото са произведени преди месец от нефт, който е бил по-скъп", обясни Хърсев.

Всеки търговец се опитва да поддържа по-висока цена, дори когато тенденцията е надолу. Така работи капитализмът. Единствено конкурентният внос може да възпре производителите да се стремят да получат максимална цена и да ги принуди да я свалят рязко, изтъкна специалистът. В случая с горивата обаче условията за внос са изключително усложнени. Подобряването на системата за контрол ще доведе до подобряване на събираемостта, смята Хърсев. Регистрите обаче няма да eлиминират сивия сектор, който до момента е абсолютно нерегистриран, нито ще повлияят на механизмите за ценообразуване.

"Ако пазарът в България остава затворен, просто един такъв аквариум, в който е изключително трудно да проникне външна конкуренция, все така ще бъдем свидетели на едно по-високо поддържано ниво на цените, отколкото в другите страни. Изключено е да се легализират примитивните форми на доставки на горива като бусовете с контейнери", категоричен е експертът.

Вчера Трайчо Трайков, бивш министър на икономиката и енергетиката в първото правителство на ГЕРБ също коментира цените на горивата у нас. По думите му те няма да се променят, тъй като няма публични данни какви са разходите за производството и дистрибуцията на горива в България. "Единственият орган, който има разследващи и санкциониращи функции, е Комисията за защита на конкуренцията, защото те могат да изискват всякаква информация, да направят връзки и изчисления и ако констатират проблем, да наложат огромни санкции", каза Трайков.

Днес стана ясно, че се предвижда изграждане на единна система за регистрирани на средствата за измерване, включено единна система на НАП, ДА Митници, ДАНТ и Български институт по метрология (БИМ) и Държавна агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН). Ще бъде създаден и единен електронен регистър за обекти, съхраняващи или продаващи горива отново между същите институции. Това се прави, защото към настоящия момент всяко едно от споменатите ведомства води собствен регистър и има отклонение от числата.

Петя Бързилска
Петя Бързилска Отговорен редактор
Новините днес