Не е истина, че е възможно производителите от фотоволтаични и вятърни централи да възстановим събраните от нас над 150 млн. лв. в следствие на противоконституционната 20-процентна такса, която плащахме от началото на годината. Това заяви Меглена Русинова – председател на УС на Българската фотоволтаична асоциация, предаде БНР.
"Действително Конституционният съд отмени тази популистка и противоконституционна такса, но съгласно закона няма правен механизъм, по който тези събрани от нас пари да бъдат възстановени на нас като производители. Те по никакъв начин не са постъпили в НЕК, а са в една бюджетна сметка. Нашият призив към правителството е тези 150 млн. лв., събрани от нас, да бъдат насочени за директни енергийни помощи на енергийно бедните домакинства в България. Това е важно за българското общество, за да не се продължава спекулацията относно тежестта на ВЕИ-производителите, относно цената на тока или дефицита в НЕК. За последните 2 месеца безпрецедентно НЕК е спряла плащанията към фотоволтаичните производители. Това не се е случвало до момента. За разлика от предпочитаните други замърсяващи производители с двама собственика, към които НЕК през последните 2 месеца издължи близо 98% от задълженията си. За нас това е двоен стандарт и откровен лобизъм. Има отказ от комплексно решаване на проблемите в сектора. Имаме отказ от това да бъде поканена ЕК да актуализира доклада си от миналата година и да даде препоръки. Имаме едно откровено лобиране и протектиране на определени видове замърсяващи производители с определен собственик. беше удължена възможността за работа на определени агрегати, които са замърсяващи и трябваше да бъдат спрени. За удължаването на тяхната работа извън рамките на европейското екологично законодателство, България може да бъде наказана и с наказателна процедура от Брюксел", заяви Русинова.
Тя подчерта, че най-големият дефицит в енергетиката е свързан с липсата на законност и прилагане на европейските норми. "Много е важно да бъде предизвикана мисия на ЕК и България да бъде поставена под един мониторинг на изпълнение на европейските политики. Явно няма такава воля в страната в момента. И на ниво министерство няма капацитет да се справят с предизвикателствата от това, че трябва да има реформа в енергетиката", допълни Русинова.