Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Русия все още обмисля как да пусне чужди фирми за детско хранене въпреки ембаргото

20 юни 2016, 18:45 часа • 1005 прочитания

Руското правителство обсъжда процедурите за това как да допусне чужди оператори на храни за детско хранене на своя пазар въпреки наложеното ембарго на компании от Европейския съюз. Това стана ясно от думите на министъра на земеделието и храните Десислава Танева.

Русия удължава ембаргото върху храни от България с още една година. Това каза пред журналисти Десислава ТаневаТя посочи, че с постановление на руското правителство от месец май, това ембарго се отменя единствено за месото и зеленчуците, предназначени за производство на детски храни.

"В рамките на посещението ми на Петербургския международен икономически форум, проведохме среща с министъра на земеделието на Руската федерация. В постановлението пишеше, че руското министерство на земеделието ще провежда процедурата по одобрението на тези оператори, които имат интерес към тази ниша - детското хранене", каза Танева, цитирана от "Фокус".

"Бяхме уведомени, че документите, които ще уреждат прилагането на това постановление или как и по какъв начин един оператор може да влезе на руския пазар с меса и зеленчуци за детско хранене все още са на обсъждане в руското правителство и ще бъдат издадени, като със сигурност това ще бъде разрешителен режим провеждан от руските власти“, обясни министър Танева.

Засетите площи с ръж в България са близо 69 000 дка. Спрямо предходната година площите са се увеличили с 30%, заяви още министърът на земеделието и храните. Тя поясни, че у нас се потребяват по-малко от половината добиви от зърна, а останалите количества са за износ.

Министърът на земеделието и храните каза още, че МЗХ ще подкрепи домакинството на България в международната конференция „Мир и земеделие", която ще се проведе през 2017 година. „Радваме се, че България ще бъде домакин през следващата година и ще може да даде своя принос в разпространяването на посланието, че мирът в света означава устойчиво земеделие и гарантирано изхранване на населението. Ще приветстваме и ще подкрепим в този проект да има нови държави, така че посланието да стигне до възможно най-много гора, най-много общества“, каза още Десислава Танева.

Проектът „Хляб на мира“ има за цел да покаже връзката между мира и приноса на устойчивото земеделие за осигуряване на прехраната и благосъстоянието на населението. Изпълнението му стартира през 2013 г., когато в 12 – те държави членки на ЕС от Централна и Югоизточна Европа са засети семена от ръж, добити от полето около Помирителната църква в Берлин. През 2013 г. семена от ръж от Берлин са засети във всички държави-участнички на исторически важни места. В България ръжта бе засята в района на Съединение.

Петя Бързилска
Петя Бързилска Отговорен редактор
Новините днес