Това, което обсъждахме до онзи ден, касаеше само Закона за потребителския кредит. Поех ангажимент след приемането на закона той да влезе в сила до един месец. Това каза бившият заместник-икономически министър от правителството на Жан Виденов Румен Гечев.
Снощи на парламентарна група БСП реши, че няма да има прегласуване на т.нар. таван на лихвите по кредити от 50,5%. Червеният депутат обаче подчерта, че чисто хипотетично може друга парламентарна група да поиска прегласуване на текста. В този таван на лихвите влизат и заемите до 400 лева, посочи Гечев в сутрешния блок на БНТ. Според него обаче анализите били показвали, че когато има таван върху лихвите по кредитите, това влияело на по-бедните семейства, защото нямало конкуренция в сектора и нямало достатъчно достъп за бедните до заеми. Гечев обаче не обясни как за един беден човек е изгодно да вземе 100 лева и да трябва да върне 160 след месец или 340 лева след два месеца.
Румен Гечев заяви, че крайният резултат от новия текст е, че така ще се засили сивия сектор, ще се увеличи лихварството и фирмите за бързи кредити просто ще сложат нови такси по заемите. Например това може да е таксата за обслужване на кредита, каза той. По-логично беше сегментът на бързите кредити да бъде решен с комплекс от мерки, не в Закона за потребителския кредит, като например лиценза на компании за бързи кредити.
Ако действително депутати са взимали пари, за да гласуват срещу текста за таван върху лихвите по кредитите, то това са кървави пари. Това обясни единият от авторите на текста Георги Кадиев.
Според Кадиев България е 15-тата страна в Европейския съюз, в която ще има таван върху лихвите по кредитите. Той даде за пример Германия като за страна с таван. Там съдът го определя и е записано, че таванът трябва да е „с морални размери и да не се възползва от слабостта на потребителя”, подчерта Кадиев в сутрешния блок на bTV.
От своя страна представител на фирмите за бързи кредити коментира, че излишно се спекулира с т.нар. годишен процент на разходите. Според дадения пример ако някой вземе 100 лева заем, той ще има за един месец и една седмица да върне 110 лева. Това е механизмът на бързия кредит.
Тук Кадиев контрира, като обясни, че е логично да се смята на годишна база и че е абсурдно да се говори за средна лихва по бързите кредити от 60%. Секторът има 30% невърнати кредити, които се прехвърлят върху лоялните клиенти, каза той. Редица арабски и дори естонски фондве са в България, инвестирайки в сектора на бързите кредити. Защо един арабски фонд, от Дубай например, да си връща капитала с 20-25% отгоре само за една година, попита Кадиев.