Не предвиждаме да затваряме ТЕЦ-овете 2025 г. Това каза министърът на енергетиката Росен Христов пред журналисти след кръглата маса на тема „Българската енергетика – Стратегия 2023-2053".
Още: С бойкот или без бойкот: Цените на основни продукти продължават да растат
Още: Теменужка Петкова каза колко е спадът на оборотите на магазините в деня на бойкота
"Народното събрание взе решение да не изпълняваме този ангажимент. Ние продължаваме да работим съгласно решението на Народното събрание, което ще означава загуба на някакви средства по Плана за възстановяване и устойчивост", каза още министърът.
"Лично аз вярвам в отговорния подход на ЕК, те ще оценят нашите виждания и усилия да изпълним общоевропейските цели за декарбонизация", смята министърът. ОЩЕ: Донев: Не се бавим с предоговарянето на Плана за възстановяване
Той коментира и темата с развитието на ядрената енергетика и идеята за 2 нови блока в "Козлодуй" и в "Белене", като посочи, че анализите показват позитивен икономически ефект. ОЩЕ: Христов: Новата енергийна стратегия предвижда два реактора в "Белене" и два в "Козлодуй"
Още: Няма да изкривяваме пазара: Желязков не каза нищо конкретно за мерки за скъпите храни
Още: Ядрената енергетика в България и ЕС ще се развива чрез активно сътрудничество
"Имайте предвид, че като говорим за ядрена енергетика и вече решим, че ще развиваме такава, влизаме в детайлно проучване за всеки един проект. Стойността зависи какво правим със съществуващото оборудване. Това е вече следващата стъпка. Ние умишлено не насочвахме ресурси към такова детайлно разработване, тъй като искаме да видим дали България се обединява около развитието в ядрената енергетика. В момента, в който решим, че развиваме ядрена енергетика и гоним максимално възможните четири блока, ние от тук нататък започваме с меморандуми и детайлни предпроектни проучвания", подчерта Христов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Икономическият министър обеща пълна електронизация на услугите за бизнеса
Още: Средната заплата на жените в България е с около 20% по-ниска от тази на мъжете
Той коментира дали съществуващото оборудване може да бъде интегрирано: "Имаме уверение, че такава техническа възможност съществува, т.е. западни компании да интегрират съществуващото оборудване. Въпросът е, че това е индикация. Като започнем детайлни разговори, ще видим дали това може да се подсигури или можем да търсим продажба на това оборудване", добави Христов.